ნამდვილად შემაშფოთებელია ის, თუ როგორ ეპყრობიან ექსპრეზიდენტს — უცხოელი ადვოკატი
ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ამერიკელი ადვოკატი ჯონ სენდვიჯი იუსტიციის სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული კადრებზე აცხადებს, რომ შემაშფოთებელია ის, თუ როგორ ეპყრობიან ყოფილ პრეზიდენტს. მან, ასევე, აღნიშნა, რომ, როგორც ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი მისთვის შესაბამის დაწესებულებაში არ იმყოფება და იმ შემთხვევაში, თუ მისი მდგომარეობა გართულდა, მისი უსაფრთხოება დაცული ვერ იქნება.
"ვნახე კადრები და მინდა ვთქვა, რომ ნამდვილად შემაშფოთებელია ის, თუ როგორ ეპყრობიან ექსპრეზიდენტს. თუმცა, ყველაზე მთავარი ის არის, რომ დაწესებულება შეუსაბამოა. ეს არის საპატიმრო, სადაც არის სამედიცინო პუნქტი, თუმცა ის არ არის სათანადოდ აღჭურვილი, რომ საჭიროების შემთხვევაში პაციენტს შესაბამისი დახმარება აღმოუჩინონ", — განაცხადა უფლებადამცველმა ჟურნალისტებთან.
ის თბილისში დღეს, გვიან ღამით ჩამოფრინდა.
გუშინ, 11 ნოემბერს პენიტენციურმა სამსახურმა გაავრცელა კადრები, რომლებშიც ჩანს, რომ მიხეილ სააკაშვილი გლდანის ციხის სამკურნალო დაწესებულებაში ძალის გამოყენებით გადაჰყავთ. კადრების მიხედვით, სააკაშვილი სასწრაფო დახმარების მანქანიდან იძულებით გამოიყვანეს, ძალით შეიყვანეს შენობის დერეფნებსა და ლიფტშიც, კერძოდ, ფეხებსა და ხელებში ჩაავლეს ხელი, რა დროსაც ტანსაცმელი თითქმის გახდილი აქვს. ექსპრეზიდენტი ციხის საავადმყოფოს პალატაში უკვე წელზევით შიშველი შეიყავნეს და პირდაპირ იატაკზე დასვეს.
ასევე, გუშინ მიხეილ სააკაშვილის წერილი გავრცელდა, სადაც ის წერს, რომ როგორც კი სათანადო დაწესებულებაში გადაიყვანენ, შიმშილობას შეწყვეტს.