კრიტიკული კომენტარების ავტორებთან იმედის ჟურნალისტის ზარებს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური შეისწავლის
სიუჟეტი, სადაც იმედის ჟურნალისტი კრიტიკული კომენტარის ავტორებს ურეკავს და "პასუხს სთხოვს", ეთერში დღეს, 28 ნოემბერს გავიდა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: უცნობია, საიდან მოიპოვა ჟურნალისტმა იმ ადამიანების ნომრები, რომლებიც მის სიუჟეტს სოციალურ ქსელში აკრიტიკებდნენ.
- რესპონდენტს, რომელიც დაინტერესდა, საიდან ჰქონდა ბაკურაძეს მისი ნომერი და "რა უფლებით" ურეკავდა, ჟურნალისტმა უპასუხა: "თქვენც მოიპოვეთ უფლება, რომ უცხო ადამიანები ასე შეაფასოთ".
- ერთ-ერთმა მოქალაქემ, რომელსაც ბაკურაძე დაუკავშირდა, სოციალურ ქსელში დაწერა, რომ მას ეს საუბარი პრივატული ეგონა და ჟურნალისტს არ გაუფრთხილებია, რომ მათი კომუნიკაცია იწერებოდა.
- რესპონდენტის შენიშვნაზე, რომ გემოვნებიანი გადაცემები უნდა გააკეთონ, ჟურნალისტი პასუხობს: "თქვენც გემოვნებიანად ისაუბრეთ ხოლმე".
- "თუ ერთი ადამიანი მაინც დაფიქრდება დღევანდელი გადაცემის შემდეგ, რომ მის დაწერილ კომენტარზე შიძლება, პასუხი მოეთხოვოს, ეს, ალბათ, იქნება კონკრეტული შედეგი ჩვენი ამ თემის", — თქვა ბაკურაძემ.
დეტალები: სიუჟეტის დაწყებამდე ჟურნალისტმა თქვა, რომ აინტერესებდა, რას ფიქრობდნენ სოციალურ ქსელში დაწერილ "შეურაცხმყოფელ" კომენტარებზე მათივე ავტორები და "იყენებდნენ თუ არა ასეთ ლექსიკას სამეტყველო ენაში".
- "ერთ-ერთი ჩვენი გადაცემის ფრაგმენტზე, სადაც დაიწერა ლანძღვის შემცველი სიტყვების კორიანტელი, მე გავაკეთე ექსპერიმენტი; დავინტერესდი, ეს ადამიანები, ვინც ამ სიტყვებს წერენ, რამდენად ფიქრობენ, რომ ეს არ შეიძლება, იყოს სამეტყველო ენა", — თქვა ბაკურაძემ.
- მიუხედავად იმისა, რომ, ფაქტობრივად, "ექსპერიმენტის" არცერთი მონაწილე არ უარყოფს თავის კომენტარს და ბაკურაძის მომზადებულ სიუჟეტს ამჯერადაც ღიად აკრიტიკებს, სიუჟეტის ბოლოს ჟურნალისტი ამბობს: "როგორ ღიზიანდებიან პირად საუბარზე, არავის აქვს სურვილი, რომ პირადად დაეთანხმოს საკუთარ აზრს".
კითხვები, რომლებიც ჟურნალისტმა კრიტიკული კომენტარების ავტორებს დაუსვა, ასე ჟღერდა: "თქვენ მომწერეთ, როგორ აყროლდითო, რას გულისხმობთ აყროლებაში?"
- "მოსულა თუ არა ამ ტერმინოლოგიით საუბარი უცხო ადამიანზე?"
- "რამდენად სწორად მიგაჩნიათ ურთიერთობის ასეთი ფორმა, თქვენ გარშემო მყოფებს ასე ეკონტაქტებით?"
- "მეუბნებით, რომ კოლმეურნეობის თავმჯდომარეს ვგავარ, რას გულისხმობთ და როგორ გამოვსწორდე?"
რას ამბობს ბაკურაძე: მას შემდეგ, რაც ჟურნალისტი ამ "ექსპერიმენტის" გამო გააკრიტიკეს და ადამიანების პირადი ინფორმაციის, მათი სატელეფონო ნომრების, უკანონოდ მოპოვებაში დაადანაშაულეს, ბაკურაძე მომხდარს ფეისბუკზე გამოეხმაურა და თქვა, რომ "პირადი კონტაქტების მოპოვება ჟურნალისტური საქმიანობის ნაწილია".
- "პირადი და საერთო ნაცნობობით. დამეთანხმებით, ფეისბუქის სივრცეში კონტაქტების გარკვევა დღეს, 21-ე საუკუნეში პრობლემა არ არის. სწორედ ასე მოხდა საკონტაქტო ინფორმაციის მოძიება", — წერს ბაკურაძე.
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურში ამბობენ, რომ უწყებამ საკითხის შესწავლა დაიწყო.
- "იმედის დღის ჟურნალისტმა ერთ-ერთ სიუჟეტზე ფეისბუქის მეშვეობით გაკეთებული კომენტარების თაობაზე სატელეფონო ზარი განახორციელა კომენტარის ავტორ რამდენიმე პირთან.
- ტელეკომპანია იმედის მიერ განთავსებული სიუჟეტის ფარგლებში, აღნიშნული ჟურნალისტის მიერ განხორციელებული სატელეფონო ზარის ადრესატების პერსონალური მონაცემების დამუშავების (მოპოვების) ფაქტზე, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურმა საკითხის შესწავლა დაიწყო", — ნათქვამია განცხადებაში.
სავარაუდოდ, Facebook-მომხმარებლებმა კრიტიკული კომენტარები დაწერეს სიუჟეტზე, რომელიც იმედის დღის ფეისბუქგვერდზე 9 ნოემბერს გამოქვეყნდა.
- "რატომ ამკვიდრებს ჰოლივუდი "ქალური" მამაკაცის იმიჯს?" — ასეთია სიუჟეტის სახელი, რომლის ავტორიც მარიკა ბაკურაძეა.
- ჟურნალისტი მოდის ცვლილებაზე საუბრობს, მათ შორის — მსახიობებზე, ჰარი სტაილსსა და ტიმოთი შალამეზე.
- სიუჟეტი ჰომოფობიური ქვეტექსტისაა, ავტორი იყენებს ისეთ ფრაზას, როგორიცაა: "ჰეტეროსექსუალ, ჩვეულებრივ მამაკაცს აცვია კაბა და ეს არის ფოტოსესია".