სრულად მიუღებელი და არასერიოზული — 15 არასამთავრობო ქართული ოცნების შეთავაზებას აფასებს
15 არასამთავრობო ორგანიზაცია მმართველი პარტიის საარჩევნო სისტემის ახალ შეთავაზებას ეხმაურება და წერს, რომ გაცხადებული ინიცატივა სრულად მიუღებელი და არასერიოზულია.
"დღეს გაჟღერებული შემოთავაზებით მმართველი გუნდი კიდევ უფრო შორს წავიდა და დაადატურა სურვილი, რომ 2024 წლის არჩევნებისთვის სრულად პროპორციულ სისტემაზე გადასვლაც გააუქმოს.
ეს ინიციატივა არა კომპრომისის მიღწევას და საარჩევნო სისტემის გაუმჯობესებას, არამედ სრულად პროპორციულ მოდელთან დაკავშირებით უკვე არსებული იმ რეგულაციის გაუარესებას იწვევს, რომელთან დაკავშირებითაც ქვეყანაში დიდი ხანია პოლიტიკური კონსესუსი არსებობს".
ორგანიზაციების განცხადებით, მოცემული ინიციატივა კონსტიტუციის დღეს არსებულ რედაქციასთან შეუსაბამოა და საჭიროებს კონსტიტუციაში ცვლილებების განხორციელებას.
"ქართულ ოცნებას კონსტიტუციაში ცვლილებების განხორციელების რესურსი აქვს, მართებული იქნებოდა, რომ ეს რესურსი გამოყენებულიყო პროპორციულ არჩევნებზე გადასასვლელად ან იმ ცვლილებისთვის, რაც ქართული ოცნების აზრით ოპოზიციური პარტიების მიერ შემუშავებული მოდელს კონსტიტუციასთან შესაბამისობაში მოიყვანდა", — აცხადებენ ორგანიზაციები.
განცხადებაში, ასევე, წერია, რომ არაერთი კვლევით დასტურდება, საქართველოს მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობის თანხმობა პროპორციული საარჩევნო სისტემის შემოღებაზე:
"დღეს გაჟღერებული შემოთავაზება და პარლამენტის თავმჯდომარის რიტორიკა პროპორციულ საარჩევნო მოდელებში ევროპასა და ისრაელში კრიზისების რისკებზე, წარმოადგენს საზოგადოების დაცინვას და ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების ინტერესის უგულებელყოფას".
ორგანიზაციები მოუწოდებენ მმართველ გუნდს, კარგად გაიაზროს მასზე დაკისრებული პასუხისმგებლობა და საზოგადოების მოთხოვნისა და საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების მკაფიო გზავნილების შესაბამისად, შეასრულოს პროპორციულ არჩევნებზე გადასვლის დაპირება.
20 დეკემბერს სასტუმრო შერატონში გამართული ოპოზიციასთან შეხვედრის შემდეგ პარლამენტის თავმჯდომარე არჩილ თალაკვაძემ განაცხადა, რომ ოპონენტებს ახალი სამოქმედო გეგმა შესთავაზეს. საუბარია იმაზე, რომ პარლამენტში პროპორციული წესით 100 დეპუტატი აირჩონ, ნაცვლად 77-სა. ხოლო მაჟორიტარული მანდატები 50-მდე შემცირდება.
მანვე აღნიშნა, რომ თუ ოპოზიცია სხვა ცვლილებების იდეას არ იტყვის და ამასაც არ დათანხმდება, არჩევნები 2020 წელს არსებული შერეულის სისტემით ჩატარდება.
ოპოზიციისა და სამთავრობო გუნდის შეხვედრები საერთაშორისო პარტნიორების ინიციატივით დაიწყო. თავდაპირველად, მისი მიზანი ე.წ. გერმანული მოდელის განხილვა იყო, რომელსაც ოპოზიცია და სამოქალაქო საზოგადოება უჭერდა მხარს. თუმცა ქართული ოცნება ამ სისტემის მიღებას არ დათანხმდა.
ამის ერთ-ერთ მიზეზად მმართველი გუნდი იმასაც ასახელებდა, რომ მათ საკონსტიტუციო ცვლილეების რესურსი არ აქვთ. ახლანდელი მათი ინიციატივა კი სწორედ საკონსტიტუციო ცვლილებებს მოითხოვს.
განცხადების ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციებია:
- სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED);
- საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდი;
- საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI);
- საერთაშორისო გამჭვირვალობა — საქართველო;
- საქართველოს ატლანტიკური საბჭო;
- ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ინსტიტუტი (EPRC);
- საზოგადოება და ბანკები;
- საქართველოს რეფორმების ასოციაცია (GRASS);
- მედიის განვითარების ფონდი (MDF);
- ადამიანის უფლებათა სწავლების და მონიტორინგის ცენტრი (EMC);
- საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია;
- ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI);
- ცენტრი ემპათია;
- პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR);
- ლიბერალური აკადემია — თბილისი.
-
რატომ არის ხელოვნური ინტელექტის ბუმი კოვიდპანდემიაზე დიდი რამ — AI CEO-ს წერილი "შიდა სამზარეულოდან" რატომ არის ხელოვნური ინტელექტის ბუმი კოვიდპანდემიაზე დიდი რამ — AI CEO-ს წერილი "შიდა სამზარეულოდან"
შეუძლია ხელოვნურ ინტელექტს ნარკოტიკული თრობის "განცდა"? — კვლევა გვპასუხობს შეუძლია ხელოვნურ ინტელექტს ნარკოტიკული თრობის "განცდა"? — კვლევა გვპასუხობს
უკრაინის ომმა მიუსაფარი ძაღლების ევოლუციაზე იმოქმედა — კვლევა უკრაინის ომმა მიუსაფარი ძაღლების ევოლუციაზე იმოქმედა — კვლევა
ილონ მასკს მთვარეზე სატელიტების "კატაპულტის" განთავსება სურს ილონ მასკს მთვარეზე სატელიტების "კატაპულტის" განთავსება სურს
გიორგი ბაჩიაშვილი თავისუფალია გიორგი ბაჩიაშვილი თავისუფალია
უკრაინის ენერგეტიკისა და იუსტიციის ყოფილ მინისტრს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდეს უკრაინის ენერგეტიკისა და იუსტიციის ყოფილ მინისტრს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდეს
"ხელოვნური ინტელექტი ჩაგვანაცვლებს?" — ეს შიში დასაქმებულთა მენტალურ ჯანმრთელობას ვნებს "ხელოვნური ინტელექტი ჩაგვანაცვლებს?" — ეს შიში დასაქმებულთა მენტალურ ჯანმრთელობას ვნებს
საქართველოს ბანკის ინიციატივით, ღონისძიება "შეხვედრები ბიზნესთან" გაიმართა საქართველოს ბანკის ინიციატივით, ღონისძიება "შეხვედრები ბიზნესთან" გაიმართა
ელისო კილაძე: "ჩემს მიერ ყველა შეკერილი ბრალი მხილებულია, ამიტომ გახდა საჭირო ახალი ბრალი, თანაც, ჩემი დაკავებით" ელისო კილაძე: "ჩემს მიერ ყველა შეკერილი ბრალი მხილებულია, ამიტომ გახდა საჭირო ახალი ბრალი, თანაც, ჩემი დაკავებით"
ირაკლი კობახიძე: "დასაქმების სფეროში ძალის დეფიციტია, რომ არა უცხოელები, ძალიან ბევრი ინფრასტრუქტურული პროექტი ვერ განხორციელდებოდა" ირაკლი კობახიძე: "დასაქმების სფეროში ძალის დეფიციტია, რომ არა უცხოელები, ძალიან ბევრი ინფრასტრუქტურული პროექტი ვერ განხორციელდებოდა"