ბავშვებიც ნეონაცისტები არიან? — ზელენსკი პუტინს
ფოტო: Офіс Президента України
"ბავშვებიც ნეონაცისტები არიან?" — ასე მიმართა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ვლადიმერ პუტინს და ყველა პროპაგანდისტს, რომელიც უკრაინაში ომს "ნეონაცისტებთან ბრძოლას" უწოდებს. მან დასვა კითხვა, რატომ მიმდინარეობს ომი უკრაინელი ბავშვების წინააღმდეგ და რატომ იბომბება საბავშვო ბაღები.
"ეს რა ომია საბავშვო ბაღში უკრაინელი ბავშვების წინააღმდეგ? ვინ არიან ისინი? ისინიც ნეონაცისტები არიან საბავშვო ბაღიდან? თუ ნატოს ჯარისკაცები არიან, რომლებიც რუსეთს ემუქრებიან? მოკლული და დაჭრილი ბავშვები არის განაჩენი", — განაცხადა მან.
ზელენსკის თქმით, ოკუპანტებს უწევთ გამოიგონონ აბსურდული "გამართლებები" თავიანთი ქმედებებისთვის, რომ რამე მაინც თქვან.
"არ არსებობს და ვერ იარსებებს ისეთი სიმართლე, რომელიც ახსნის, რატომ ბომბავენ საბავშვო ბაღებს და დასახლებებს სარაკეტო არტილერიიდან", — განაცხადა მან.
კრემლში ამტკიცებენ, თითქოს მშვიდობიან მოსახლეობას თავს არ ესხმიან, რაც ტყუილია— იბომბება დასახლებები, ბაღები, სკოლები, საავადმყოფოები. რუსეთმა უკრაინას სხვადასხვა ტერიტორიიდან შეუტია და ახლა საომარი მოქმედებები ქვეყნის არაერთ რეგიონსა და ქალაქში მიმდინარეობს, მათ შორის, კიევის ოლქთან. ორივე მხარეს არის დანაკარგები — დაიღუპა ასეულობით მშვიდობიანი მოქალაქე და სამხედრო პირი. რუსული ჯარები ცდილობენ ხელში ჩაიგდონ მნიშვნელოვანი ობიექტები, უკრაინა მათ წინააღმდეგობას უწევს. სამხედრო მოქმედებებს თან ახლავს კიბერშეტევები, დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის ტალღა.
ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ქვეყანაში ჯერ სამხედრო მდგომარეობა, შემდეგ კი საყოველთაო მობილიზაცია გამოაცხადა და თქვა, რომ იარაღს მისცემენ ყველას, ვისაც ქვეყნის დაცვა ენდომება. ზელენსკიმ არაერთხელ მოუწოდა პარტრნიორებს დახმარებისა და სერიოზული ნაბიჯების გადადგმისკენ და აღნიშნა, რომ ომი არამხოლოდ უკრაინაში, არამედ ევროპაშია.
ევროკავშირმა, აშშ-მ, დიდმა ბრიტანეთმა, კანადამ, იაპონიამ, ავსტრალიამ, სამხრეთ კორეამ, ტაივანმა, ახალმა ზელანდიამ, გერმანიამ რუსეთს სანქციები დაუწესეს, რომელიც მოიცავს ფინანსურ შეზღუდვებს ფიზიკურ და იურიდიულ პირებზე, რუსულ ელიტაზე, ოლიგაქრებზე, მსხვილ ბანკებზე, ავიაკომპანიებზე. უკრაინა უფრო ეფექტური ნაბიჯების გადადგმას ითხოვს.