პატიმრის პრივილეგიებით სარგებლობა პირველად გავიგე, ყველა პატიმარი არის პატიმარი — კალაძე
"პატიმრის პრივილეგიებით სარგებლობა პირველად გავიგე, ყველა პატიმარი არის პატიმარი", — აცხადებს თბილისის მერი, კახა კალაძე. ის ასე ეხმაურება პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის განცხადებას, სადაც მან თქვა, რომ ექსპრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი რიგითი პატიმარი არ არის.
"პატიმრის პრივილეგიებით სარგებლობა, ეს პირველად გავიგე. ეგეთი რაღაც თუ არსებობდა მსოფლიოში, პატიმარი არის ყველა პატიმარი, ეს არიან ადამიანები, ვინც ჩადიან დანაშაულს", — განაცხადა მან.
ექსპრეზიდენტის შიმშილობის 48-ე დღეს მოქმედმა პრეზიდენტმა ბრიფინგი გამართა და განაცხადა, რომ სააკაშვილი ჩვეულებრივი პატიმარი არ არის და როგორც სხვა პატიმრები, ვერ ისარგებლებს სამოქალაქო კლინიკით, რადგან ეს შესაძლო საფრთხეებთან არის დაკავშირებული რისი დაზღვევაც მისი აზრით, ურთულესია.
მანვე აღნიშნა, რომ ქვეყნის სახე იმაში გამოიხატება, თუ როგორ მოეპყრობიან პატიმრობაში მყოფ ექსპრეზიდენტს და ხაზი გაუსვა, რომ სააკაშვილის ღირსება დაცული უნდა იყოს "მისივე ქცევის მიუხედავად".
მან კატეგორიულად მიუღებელი უწოდა ღირსებისა და პატივის შემლახავი კადრების გავრცელებას და მმართველი გუნდის რიტორიკა გააკრიტიკა. მისი თქმით, ზოგიერთი ოფიციალური პირის გაკეთებული გამომწვევი განცხადებები საზოგადოებაში მეტ გაუგებრობას, დაძაბულობასა და გაღიზიანებას იწვევს და ამ ვითარებაში კომენტარები მოზომილი უნდა იყოს.
ზურაბიშვილმა სამწუხაროდ შეაფასა ის, რომ ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო შექმნილ კონსილიუმს მუშაობის გაგრძელების შესაძლებლობა არ მიეცა.