უზენაესის მიუკერძოებელ ფუნქციონირებას წაადგება — კობახიძე მოსამართლეების არჩევაზე
ფოტო: სააქართველოს პარლამენტი
პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის თქმით, პარლამენტმა ისეთი გადაწყვეტილება მიიღო, რომელიც უზენაესი სასამართლოს მიუკერძოებელ ფუნქციონირებას წაადგება.
"მაქსიმალურად დაბალანსებულია ყველა კუთხით გადაწყვეტილება. არავითარ კლანებზე არ არის აქ საუბარი. ჩვენ მივიღეთ ზუსტად ისეთი გადაწყვეტილება, რომელიც ყველაზე მეტად წაადგება უზენაესი სასამართლოს მიუკერძოებელ და გამართულ ფუნქციონირებას", — თქვა ირაკლი კობახიძემ.
ირაკლი კობახიძემ აღნიშნა, რომ ეგრეთწოდებული კლანის სიიდან, რომელიც პარლამენტში წინა წლის დეკემბერში იყო წარმოდგენილი მხოლოდ 3 კანდიდატი დამტკიცდა.
საქართველოს პარლამენტმა უზენაეს სასამართლოში უვადოდ 14 კანდიდატი დანიშნა. მათ შორის არიან, გიორგი მიქაუტაძე, მოქმედი გენერალური პროკურორი შალვა თადუმაძე და მისი პირველი მოადგილე - მამუკა ვასაძე. კენჭისყრაში არ მონაწილეობდნენ ევროპული საქართველოს, ნაციონალური მოძრაობა და პატრიოტთა ალიანსი.