საქართველოს პარლამენტი 200 ნაციონალის დასაბლოკი არაა — ირაკლი კობახიძე
ფოტო: საქართველოს პარლამენტი
პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის თქმით, საქართველოს პარლამენტი ორასი ნაციონალის დასაბლოკი არაა. ჟურნალისტების კითხვას, მხოლოდ ორას ნაციონალს ხედავს თუ არა გარეთ, ირაკლი კობახიძემ უპასუხა, რომ ნამდვილად ასეა.
"სახელმწიფომ უნდა აჩვენოს სახელმწიფოს სახე, ხელისუფლებამ უნდა აჩვენოს ხელისუფლების სახე. ბუნებრივია, 200 ნაციონალის დასაბლოკი საქართველოს პარლამენტი არ არის, შესაბამისად, სამართალდამცავი ორგანოები იღებენ იმ ზომებს, რომლებიც უნდა იყოს მიღებული პროპორციულობის პრინციპით", — თქვა ირაკლი კობახიძემ.
პარლამენტის ყოფილმა თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ პრევენციული ზომები პროპორციული იქნება. მისი თქმით, სამართალდამცავები ამ დღეების განმავლობაში ყველაფერს აკეთებენ, რათა პარლამენტის მუშაობა "რბილი ზომებით" უზრუნველყონ.
დღეს, 28 ნოემბერს პარლამენტთან აქცია იმართება. ოპოზიცია და სამოქალაქო აქტივისტები ცდილობენ დეპუტატები შენობაში არ შეუშვან. პარლამენტთან მობილიზებულია პოლიცია და ყველა შესასვლელთან რკინის ჯებირებია აღმართული. 26 ნოემბერს, გამთენიისას პარლამენტთან შეკრებილი აქტივისტები, ისევ სპეცრაზმისა და წყლის ჭავლის გამოყენებით დაშალეს. დაშავდა 3 ადამიანი, 28 კი დააკავეს. გასული 12 საათის განმავლობაში პოლიცია აქციის მონაწილეებს ხელს უშლიდა და ართმევდა შეშას და რკინის კასრებს, რომლითაც მათ ღამით გათბობა სურდათ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის ვერსიით, ეს იყო კანონის მოთხოვნების შესრულება. ამ შეზღუდვას გამოეხმაურა სახალხო დამცველიც. მან განმარტა, რომ მსგავსი შეზღუდვა კანონიერი არაა.