9 აპრილს, ზუსტად აი, აქ, ამ ადგილას, 33 წლის წინ ქართველებმა მთელ მსოფლიოს ვანახეთ, რა არის ერთიანობის, თავისუფლებისთვის ბრძოლის, თავგანწირვის, და რაც მთავარია, ღირსების ფასი. ამ ყველაფერში, რა თქმა უნდა, ყველაზე მნიშვნელოვანი იყო თავისუფლება, ერთიანობა და ღირსება. და ამას შემდგომ, უკვე ათწლეულებია, საქართველოს, ქართულ სახელმწიფოს ყოველთვის გვიწევს ამ თავისუფლებისთვის, ღირსებისთვის ბრძოლისთვის ფასის გადახდა.
ყველას ძალიან კარგად უნდა გავხსოსვდეს ერთი რამ, რომ გამაჯვება და ღირსება შესაძლებელა მხოლოდ ერთიანობით მიიღწეს. ამიტომ, ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის და უნდა ვიბრძოლოთ ისე თავისუფლებისთვის და ღირსებისთვის, რომ ის ადამიანები, რომლბმაც აქ სისოცხლე გასწირეს, მათ ხსნოვნას მივაგოთ პატივი. და თუ ვინმეს ჰგონია, რომ მარტო პრაგმატიზმით სადღაც მივალთ, პრაგმატიზმი მიზნის, ღირსების და თავისუფლების გარეშე არსად არ მიგვიყვანს. თუმცა ყოველდღე როცა მსოფლიო სავსეა გამოწვევებით და ფაქტობრივად, უფრო მძიმე არჩევანის წინაშე ვდგავართ, გონიერებაა ის, რაც უნდა გვმართებდეს თითოეულ მოქალაქეს და ხელისუფლებას პირველ რიგში.