კობახიძის თქმით, ოპოზიციის დღევანდელი განცხადებები მეორე ტურამდე კაპიტულაციის გამოცხადებას ნიშნავს
ფოტო: ნათია ცქიფურიშვილი / On.ge
ქართული ოცნების აღმასრულებელი მდივანი, ირაკლი კობახიძე პარლამენტში შესვლაზე ოპოზიციური პარტიების უარს, მეორე ტურამდე "კაპიტულაციის გამოცხადებას" უწოდებს. მისი თქმით, მათ კარგად იციან, რომ არჩევნებს მეორე ტურში აგებენ, ამიტომ მეორე მარცხის გაფორმებას "იმთავითვე ერიდებიან".
"იგივე მიზეზით თქვეს მათ რამდენიმე თვის წინ უარი იმ საარჩევნო სისტემის მხარდაჭერაზე, რომელიც პარტიებს შორის საერთაშორისო პარტნიორების ძალისხმევით შეთანხმდა. ჩვენი პარტნიორების თვალთახედვით, ახალი, არსებითად პროპორციული სისტემა ნულოვანი საარჩევნო ბარიერით უნდა გახდეს მყარი საფუძველი საქართველოში მრავალპარტიული დემოკრატიის განვითარებისათვის. ჩვენ განსაკუთრებულ მადლობას ვუხდით ჩვენ მეგობარ 4 ელჩს, რომელთა ძალისხმევით დაძლეულ იქნა ჭარბი უმრავლესობის მრავალწლიანი პრობლემა და ახალ პარლამენტში შესვლის შესაძლებლობა 9 პოლიტიკურ პარტიას მიეცა. როგორც ხედავთ, ოპოზიცია საერთაშორისო პარტნიორების ამ ძალისხმევას როგორც მაშინ, საკონსტიტუციო ცვლილებებზე ხმის არმიცემით, ისე ახლაც უპასუხისმგებლოდ და უდიერად ეპყრობა", — განაცხადა კობახიძემ.
საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში 31 ოქტომბერს ჩატარდა. პარლამენტის არჩევნები წელს პირველად პროპორციულთან მიახლოებული, 120/30-ზე სისტემით გაიმართა. ცესკოს გამოცხადებულ შედეგებს ოპოზიცია არ აღიარებს და პერმანენტულად აქციებს გეგმავს. პარტიების ნაწილი ამბობს, რომ სადეპუტატო მანდატებზე უარს იტყვიან, რათა რიგგარეშე არჩევნები ჩატარდეს.
ახალი საარჩევნო სისტემით, პარლამენტში პროპორციული სიისთვის 120 მანდატია გათვალისწინებული. ცესკოს ახლანდელი მონაცემებით, ეს მანდატები პარტიების მოპოვებული ხმების მიხედვით ასე უნდა გადანაწილებულიყო:
- ქართული ოცნება — 48,15% — 61 მანდატი;
- ნაციონალური მოძრაობა და ძალა ერთობაშია — 27,14% — 35 მანდატი;
- ევროპული საქართველო — 3,78% — 5 მანდატი;
- ლელო — 3,15% — 4 მანდატი;
- სტრატეგია აღმაშენებელი — 3,15% — 4 მანდატი;
- პატრიოტთა ალიანსი — 3,15% — 4 მანდატი;
- გირჩი — 2, 89% — 4 მანდატი;
- მოქალაქეები — 1,33% — 2 მანდატი;
- ლეიბორისტული პარტია — 1% — 1 მანდატი.
დღეს 7 ოპოზიციურმა პარტიამ პარლამენტში შესვლაზე უარი განაცხადა. პარტიების თქმით, ისინი არჩევნებს ლეგიტიმურად არ სცნობენ და არჩევნების მეორე ტურშიც არ მიიღებენ მონაწილეობას.
ასევე, წაიკითხეთ: