ევროკავშირი უკრაინას შეიარაღებასა და აღჭურვილობას მიაწვდის
ევროკომისიის პრეზიდენტის, ურსულა ფონ დერ ლაიენის განცხადებით, ისტორიაში პირველად ევროკავშირი თავდასხმაში მყოფ ქვეყანას შეიარაღებასა და აღჭურვილობას მიაწვდის.
"პირველად, ევროკავშირი დააფინანსებს შეიარაღებისა და აღჭურვილობის შეძენას და მიწოდებას თავდასხმაში მყოფი ქვეყნისთვის. ჩვენ ასევე ვაძლიერებთ სანქციებს კრემლის წინააღმდეგ", — განაცხადა ლაიენმა.
ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უშიშროების პოლიტიკის სფეროში, ჯოსეფ ბორელმა განაცხადა, რომ ევროკავშირი უკრაინას €450 მილიონის იარაღს მიაწვდის, ამასთან კიდევ €50 მილიონი იქნება გამოყოფილი არალეტალური მიზნებისთვის.
ამასთანავე, ევროკავშირმა დღეს ახალი სანქციების შესახებ განაცხადა. ის თავის ტერიტორიაზე ოლიგარქების კერძო თვითმფრინავების ჩათვლით რუსეთისთვის საჰაერო სივრცეს ხურავს. ევროკავშირში აიკრძალება Russia Today, Sputnik და მათი შვილობილი კომპანიები. სანქციები დაუწესდება ბელარუსსაც.