როგორ დააკავებენ სააკაშვილს საქართველოს შიდა საქმეებში ჩარევისგან მაინტერესებს და დავაკვირდებით — გახარია
პრემიერმინისტრს, გიორგი გახარიას, აინტერესებს, როგორ დააკავებენ მიხეილ სააკაშვილს იმისგან, რომ მან საქართველოს შიდა საქმეებში ჩარევისგან თავი შეიკავოს. ასე გამოეხმაურა გახარია უკრაინის თანამდებობის პირების იმ განცხადებას, რომ სააკაშვილის დანიშვნა მათი ქვეყნის შიდა საქმეა.
"მსგავს წინადადებებს უნდა მოჰყვეს გაგრძელება, რომ ისინი ასევე უზრუნველყოფენ, რომ შემდგომში სააკაშვილის მხრიდან სხვა ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევა არ გაგრძელდეს. როგორ დააკავებენ მიხეილ სააკაშვილს იმისგან, რომ მან საქართველოს შიდა საქმეებში ჩარევისგან თავი შეიკავოს, ეს ძალიან მაინტერესებს და ამას დავაკვირდებით", — განაცხადა გახარიამ.
როგორც გახარია ამბობს, გასაგებია, რომ სააკაშვილი დაინიშნა არა მაღალ სამთავრობო პოზიციაზე, არამედ "რაღაც მრჩევლად თუ საკონსულტაციო ჯგუფის ხელმძღვანელად", მაგრამ ეს მაინც გაურკვეველია.
უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრის, დიმიტრი კულებას განცხადებით, მიხეილ სააკაშვილი უკრაინის მოქალაქეა და ვერც ერთი სახელმწიფო ვერ მიუთითებს, თუ სად შეიძლება მისი დანიშვნა და სად არა. როგორც გამოცემა Unian წერს, აღნიშნული განცხადება ინტერვიუს დროს მინისტრმა მანამ გააკეთა, სანამ საქართველო უკრაინიდან კონსულტაციებისთვის ელჩს გაიწვევდა.
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი მიხეილ სააკაშვილის დანიშვნაზე ქართული მხარის რეაქციას შეცდომად აფასებს. ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ სააკაშვილის დანიშვნა მათი შიდა პოლიტიკის საქმეა და მათი გადაწყვეტილებაა.