პროკურატურის განცხადებით, ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობის საქმეზე სამ პირს ბრალი წარუდგინეს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: უწყებაში აცხადებენ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა დიდი ოდენობით ფულადითანხის მოტყუებით დაუფლების მიზნით, ორგანიზებული ჯგუფი ჩამოაყალიბეს.
- "ორგანიზებული ჯგუფის მიერ შემუშავებული დანაშაულებრივი სქემის მიხედვით, თითქოსდა სახელმწიფო, სამინისტროების, მუნიციპალიტეტების, სხვადასხვა ორგანიზაციების მეშვეობით და ევროპული ქვეყნების ფინანსური მხარდაჭერით, უსახლკარო და დევნილის სტატუსის, შშმ და სპეციალური საჭიროების მქონე, ასევე, სოციალურად დაუცველი პირების და ემიგრანტების მოძიებას ახდენდა, რათა მათთვის ბინები თბილისში და ბათუმში მდებარე შპს ორბი ჯგუფის საცხოვრებელ კომპლექსში, ასევე, დაბა ბაკურიანში და კურორტ საირმეში სიმბოლურ ფასად გადაეცა";
- პროკურატურაში ამბობენ, რომ ჯგუფის მიერ შემუშავებული გეგმის თანახმად, თითქოს სახელმწიფოს მხრიდან მოცემულ პროექტს ხელმძღვანელობდა და მისი წარმომადგენელი იყო ერთ-ერთი ბრალდებული, ხოლო დანაშაულში მონაწილე ორი პირი როგორც ე.წ. კოორდინატორები, შესაბამისი პირების მოძიებას და მათ პროექტში ჩართვას ახდენდნენ.
- უწყებაში აღნიშნავენ იმასაც, რომ დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები, სხვადასხვა ოდენობის თანხის გადახდის სანაცვლოდ, მოქალაქეებს აჩვენებდნენ წინასწარ ნაქირავებ ბინებს, როგორც მათთვის სახელმწიფოს მიერ გადასაცემ ქონებას და არწმუნებდნენ, რომ სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში მათ სახელზე უძრავი ქონების რეგისტრაცია მოგვიანებით მოხდებოდა.
დეტალები: პროკურატურის განცხადებით, ორგანიზებული ჯგუფის წევრები 41 მოქალაქის კუთვნილ დიდი ოდენობით თანხას — 1 054 150 ლარს თაღლითურად დაეუფლნენ.
- დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ბ" და "გ" და მე-4 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტებით (ორგანიზებული ჯგუფის მიერ მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, არერთგზის დიდი ოდენობით სხვისი ნივთის დაუფლება);
- საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ბ" და მე-4 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტებით (ორგანიზებული ჯგუფის მიერ მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, დიდი ოდენობით სხვისი ნივთის დაუფლება) წარედგინათ.
- დანაშაული შვიდიდან ათ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
- პროკურატურამ ბრალდებულებისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართა.
გარდა ამისა, უწყებაში აღნიშნავენ, რომ სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გრძელდება ორგანიზებულ ჯგუფში მონაწილე სხვა პირების დადგენის მიზნით.
შექმნეს ვირტუალური ცხოველები, რომლებმაც ევოლუცია განიცადეს შექმნეს ვირტუალური ცხოველები, რომლებმაც ევოლუცია განიცადეს
ტესტი: გამოვიდოდა თუ არა შენგან ასტროლინგვისტი? ტესტი: გამოვიდოდა თუ არა შენგან ასტროლინგვისტი?
ეგვიპტეში 10 000 წლის წინანდელი სიმბოლოები და კლდის მხატვრობის ნიმუშები აღმოაჩინეს ეგვიპტეში 10 000 წლის წინანდელი სიმბოლოები და კლდის მხატვრობის ნიმუშები აღმოაჩინეს
არქეოლოგებმა რომაელი მმართველის სასახლეში საიდუმლო კიბეები აღმოაჩინეს არქეოლოგებმა რომაელი მმართველის სასახლეში საიდუმლო კიბეები აღმოაჩინეს
ღაზაზე ჟიურის განცხადებების გამო არუნდატი როიმ ბერლინალე დატოვა ღაზაზე ჟიურის განცხადებების გამო არუნდატი როიმ ბერლინალე დატოვა
თამარ ჩერგოლეიშვილი: როცა ხალხის იძულება გჭირდება, რომ გაღიარონ, ნიშნავს, რომ თავადაც ხვდები, რომ აღარ არსებობ. თამარ ჩერგოლეიშვილი: როცა ხალხის იძულება გჭირდება, რომ გაღიარონ, ნიშნავს, რომ თავადაც ხვდები, რომ აღარ არსებობ.
მიმდინარე კვირაში, "ოცნების" პარლამენტში მიხეილ ყაველაშვილს, ირაკლი კობახიძეს და კახაბერ გულედანს მოუსმენენ მიმდინარე კვირაში, "ოცნების" პარლამენტში მიხეილ ყაველაშვილს, ირაკლი კობახიძეს და კახაბერ გულედანს მოუსმენენ
ნარკოდანაშაულის ბრალდებით დაკავებულ დიზაინერ დათუნა სულიკაშვილს 50 000-ლარიანი საპროცესო შეთანხმება გაუფორმდა ნარკოდანაშაულის ბრალდებით დაკავებულ დიზაინერ დათუნა სულიკაშვილს 50 000-ლარიანი საპროცესო შეთანხმება გაუფორმდა
ხელისუფლების არაღიარებაზე სისხლის სამართლის დევნის დაწყებას იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა II მოსმენით მხარი დაუჭირეს ხელისუფლების არაღიარებაზე სისხლის სამართლის დევნის დაწყებას იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა II მოსმენით მხარი დაუჭირეს
ლევან იოსელიანმა "გრანტების შესახებ" კანონის გამკაცრება შესაძლოა საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივროს ლევან იოსელიანმა "გრანტების შესახებ" კანონის გამკაცრება შესაძლოა საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივროს
"რობოტებს თქვენი სხეული სჭირდებათ" — ახალი პლატფორმიდან ხელოვნური ინტელექტი ადამიანებს ქირაობს "რობოტებს თქვენი სხეული სჭირდებათ" — ახალი პლატფორმიდან ხელოვნური ინტელექტი ადამიანებს ქირაობს
თუ პროგრამირება გაინტერესებს, დარეგისტრირდი Code IT-ზე — პროექტის მხარდამჭერია საქართველოს ბანკი თუ პროგრამირება გაინტერესებს, დარეგისტრირდი Code IT-ზე — პროექტის მხარდამჭერია საქართველოს ბანკი
ირაკლი კობახიძე: რა პლუს-მინუსები აქვს ევროინტეგრაციას, ამასთან დაკავშირებით მსჯელობა აბსოლუტურად მიზანშეწონილია ირაკლი კობახიძე: რა პლუს-მინუსები აქვს ევროინტეგრაციას, ამასთან დაკავშირებით მსჯელობა აბსოლუტურად მიზანშეწონილია
ChatGPT ზუსტად გვხატავს, რადგან ჩვენზე ბევრი იცის — როგორ წავშალოთ თავი ბოტის მეხსიერებიდან ChatGPT ზუსტად გვხატავს, რადგან ჩვენზე ბევრი იცის — როგორ წავშალოთ თავი ბოტის მეხსიერებიდან
Volvo Cars EMEA — ვოლვო ქარ კავკასიამ პრესტიჟულ ბიზნესკონფერენციას საქართველოში პირველად უმასპინძლა Volvo Cars EMEA — ვოლვო ქარ კავკასიამ პრესტიჟულ ბიზნესკონფერენციას საქართველოში პირველად უმასპინძლა