აშშ-მ რუსეთის 4 მსხვილ, მათ შორის, VTB ბანკს სანქციები დაუწესა
ფოტო: Twitter / Joe Biden
აშშ-მა რუსეთის 4 მსხვილ, მათ შორის, VTB ბანკს სანქციები დაუწესა. ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტმა, ჯო ბაიდენმა ისაუბრა და აღნიშნა, რომ რუსეთს გაეყინება ყველა აქტივი, რაც აშშ-ში აქვს.
"ჩვენ შევზღუდავთ რუსეთის შესაძლებლობას, გააკეთოს ბიზნესი დოლარებში, ევროში, ფუნტებსა და იენებში, რაც გლობალური ეკონომიკის ნაწილად ყოფნისთვისაა საჭირო. ჩვენ დამატებით ვბლოკავთ 4 მსხვილ ბანკს, ეს ნიშნავს, რომ ყველა აქტივი, რაც აშშ-ში აქვთ, გაიყინება. ეს მოიცავს VTB ბანკს, რუსეთში მეორე ყველაზე დიდ ბანკს", — თქვა მან.
ბაიდენმა აღნიშნა, რომ ბანკები, რომლებსაც სანქციები დაუწესეს, ჯამში 1 ტრილიონი დოლარის აქტივებს ფლობენ. მისივე თქმით, აშშ შეზღუდავს რუსეთის არმიის დაფინანსებისა და ზრდის შესაძლებლობას, შეაფერხებს მათ უნარს, კონკურენცია გაუწიონ 21-ე საუკუნის მაღალტექნოლოგიურ ეკონომიკას.
აშშ სანქციებს უწესებს კრემლის ელიტასა და მათი ოჯახის წევრებსაც. ამასთან, როგორც ბაიდენმა ისაუბრა, აშშ-ის ძალები უკრაინაში რუსეთთან კონფლიქტში არ ჩაებმებიან.
"მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ 650$ მილიონზე მეტი თავდაცვითი დახმარება გავუწიეთ უკრაინას... გასულ წელს, კიდევ ერთხელ ვიტყვი, ჩვენი ძალები არ იქნებიან ჩართულები რუსეთთან კონფლიქტში უკრაინაში. ჩვენი ძალები არ მიდიან ევროპაში, რომ უკრაინაში იბრძოლონ, არამედ მიდიან NATO-ს წევრების დასაცავად და აღმოსავლეთში მოკავშირეების დასამშვიდებლად. მე მკაფიოდ განვაცხადე, რომ აშშ სრული ძალებით დაიცავს NATO-ს ტერიტორიის თითოეულ სანტიმეტრს", — თქვა მან.
სიტუაცია მუდმივად იცვლება. ზელენსკი ამბობს, რომ რუსული საოკუპაციო ძალები ჩერნობილის ატომური ელექტროსადგურის რადიაციულ ზონაში შევიდნენ. იზრდება დაღუპულთა რიცხვიც — ხერსონის ოლქში დაბომბვის შედეგად დაიღუპა 13 ადამიანი, მათ შორის 2 ბავშვი და 9 სამხედრო მოსამსახურე. კიევთან ახლოს რუსეთის თავდასხმას კი 7 ადამიანი ემსხვერპლა.