არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ საქართველოს ბევრად მეტად სჭირდება უკრაინა, ვიდრე უკრაინას საქართველო — სააკაშვილი
"არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ საქართველოს ბევრად მეტად სჭირდება უკრაინა, ვიდრე უკრაინას საქართველო. გასაგებია, ზომებიდან გამომდინარე", — ასე გამოეხმაურა საქართველოს ექსპრეზიდენტი და უკრაინის რეფორმების ასოციაციის ახალდანიშნული თავმჯდომარე, მიხეილ სააკაშვილი მისი დანიშვნის გამო, ქვეყნებს შორის ურთიერთობის დაძაბვას.
სააკaშვილის განცხადებით, საქართველოში სოფლის მეურნეობის პროდუქციის დიდი ნაწილი უკრაინიდან შემოდის და ასევე, ქართული პროდუქციის გასაღების მნიშვნელოვანი ბაზარია. ამიტომ, მისი თქმით, უკრაინასთან ურთიერთობების ჩრდილქვეშ დაყენება კატასტროფული იქნება საქართველოსთვის.
"საქართველო რომ გაქრეს უკრაინისთვის, უკრაინაში ხალხს ეს არ დაეტყობა. უკრაინა რომ გაქრეს საქართველოსთვის, ეს იქნება ჩვეულებრივი ცარიელი მაღაზიის დახლები, მასობრივი შიმშილი, უბედურება. ამიტომ, რა თქმა უნდა, ამაზე ლაპარაკი არ არის და უკრაინა ამას არ იზამს", — განაცხადა მან მთავარი არხის ეთერში.
აპრილის ბოლოს უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ სააკაშვილს რეფორმების საკითხებში ვიცე-პრემიერის პოსტი შესთავაზა. ეს საკითხი ქართული ოცნებისთვის უკრაინასთან დიპლომატიური ურთიერთობის გადახედვის საბაბი გახდა. მთავრობისა და პარლამენტში მმართველი გუნდის ლიდერებმა უკრაინელ კოლეგებს უთხრეს, რომ ეს მათ შორის ნდობას შეარყევდა და კატეგორიულად მიუღებელი იყო. ერთი კვირის შემდეგ კი რადაში ხალხის მსახურის ფრაქციის ლიდერმა, დავიდ არახამიამ განაცხადა, რომ სააკაშვილისთვის მუშაობის ახალი ფორმატი იპოვეს.