რუსეთის "შნირებმა" რა ილაპარაკეს, ამას მნიშვნელობა არ აქვს — სააკაშვილი მისი დანიშვნის კრიტიკაზე
საქართველოს ექსპრეზიდენტი და უკრაინის რეფორმების ასოციაციის ახალდანიშნული თავმჯდომარე, მიხეილ სააკააშვილი აცხადებს, რომ არ აინტერესებს რას ფიქრობენ "რუსეთის შნირები". ასე გამოეხმაურა ის მთავარი არხის ეთერში უკრაინაში თანამდებობაზე დანიშვნის გამო დაწყებულ კრიტიკას.
სააკაშვილმა დააკონკრეტა, რომ ქართული ოცნების ლიდერს არ გულისხმობს და ბიძინა ივანიშვილი შეურაცხმყოფელ კონტექსტში მოიხსენია. მისი თქმით, ის "სერიოზულ მოთამაშეებს", კონკრეტულად კი რუსეთს გულისხმობს.
"რუსეთისთვის ეს იყო ძალიან პრინციპული საკითხი. რუსეთის "შნირებმა" რა ილაპარაკეს ამას მნიშვნელობა არ აქვს. რუსეთისთვის ეს იყო ნათელი დემონსტრირება, რომ უკრაინა არის დამოუკიდებელი ქვეყანა და მისი პრეზიდენტი არის დამოუკიდებელი ქვეყნის ღირსებით აღსავსე პრეზიდენტი. არ მინდა, რომ განხეთქილების ვაშლი ვიყო, მაგრამ ამის დემონსტრირება და შეხსენება პერიოდულად საჭიროა რუსეთისა და საერთაშორისო თანამეგობრობისთვის", — განაცხადა მან.
აპრილის ბოლოს უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ სააკაშვილს რეფორმების საკითხებში ვიცე-პრემიერის პოსტი შესთავაზა. ეს საკითხი ქართული ოცნებისთვის უკრაინასთან დიპლომატიური ურთიერთობის გადახედვის საბაბი გახდა. მთავრობისა და პარლამენტში მმართველი გუნდის ლიდერებმა უკრაინელ კოლეგებს უთხრეს, რომ ეს მათ შორის ნდობას შეარყევდა და კატეგორიულად მიუღებელი იყო. ერთი კვირის შემდეგ კი რადაში ხალხის მსახურის ფრაქციის ლიდერმა, დავიდ არახამიამ განაცხადა, რომ სააკაშვილისთვის მუშაობის ახალი ფორმატი იპოვეს.