საგანგებო მდგომარეობის დაწესების გარეშე, სახლში დარჩენას ვერავის დაავალდებულებ — ირაკლი კობახიძე
ფოტო: სააქართველოს პარლამენტი
უმრავლესობის წევრის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, საგანგებო მდგომარეობის დაწესების გარეშე, სახლში დარჩენას ვერავის დაავალდებულებ.
კობახიძის თქმით, დღემდე საგანგებო მდგომარეობის შემოღების აუცილებლობა არ ყოფილა.
"თუ რეკომენდაციები უნდა გადაიზარდოს სავალდებულო მოწოდებაში, რომელსაც უპირისპირდება მაგალითად, სანქცია, ამ შემთხვევაში უკვე სავალდებულო წესით უნდა გამოცხადდეს საგანგებო მდგომარეობა, სხვა შემთხვევაში შეუძლებელი იქნება ასეთი შეზღუდვების დაწესება. რეკომენდაციებზე შორის თუ წავალთ, საჭირო იქნება უკვე საგანგებო მდგომარეობის დაწესება, რადგან ისე ვერავის დაავალდებულებ დარჩეს სახლში, ან დახუროს ან გააჩეროს კომპანიის საქმიანობა, თუ არ არის გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობა", — განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
ეპიდსიტუაცია საქართველოში: შეზღუდვები და რეკომენდაციები
19 მარტის მდგომარეობით, საქართველოში კორონავირუსით ინფიცირების 40 შემთხვევაა დადასტურებული.
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დირექტორის განცხადებით, ამ ეტაპზე სიტუაცია კონტროლდება, თუმცა, შესაძლოა, მომდევნო კვირას ინფექციის პირველწყარო ვეღარ დაადგინონ. ჯანდაცვის მინისტრის განმარტებით, ასეთ შემთხვევაში, შესაძლოა, დაავადებულთა რაოდენობა 80-100-მდე გაიზარდოს და პიკური მომენტი დადგეს. ინფიცირების რისკის ზრდის შემთხვევაში, მთავრობა შეზღუდვების გამკაცრებას გეგმავს და კარანტინის გამოცხადებას არ გამორიცხავს.
რაც შეეხება მოქმედ შეზღუდვებს, ყველა მეზობელ ქვეყანასთან მოქალაქეთა მიმოსვლა შეზღუდულია, ასევე, 2 კვირით საზღვარი დაკეტილია უცხო ქვეყნების მოქალაქისთვის. ყველა სახელმწიფო და კერძო დაწესებულებას დისტანციურ რეჟიმში მუშაობის რეკომენდაცია აქვს მიცემული, მათ შორის, კაფე-ბარებსა და რესტორნებს. აკრძალულია სამარშრუტო ტაქსების გადაადგილება და სრულად შეზღუდულია სპორტ დარბაზებისა და სპა ცენტრების ფუნქციონირება. ასევე, 70 წელს ზევით მოქალაქეებს თვითიზოლაციაში დარჩენა ურჩიეს.
შეზღუდვები შეეხოთ ჟურნალისტებსაც, პარლამენტში მათ მხოლოდ კონკრეტული ლოკაციებიდან მუშაობის უფლება აქვთ, მთავრობის ბრიფინგებზე კი მათი დაშვება აიკრძალა. მედიები ბრიფინგის საერთო სიგნალს მიიღებენ და კითხვებს წინასწარ გაგზავნიან.
მთავრობის გადაწყვეტილებით, შსს აკონტროლებს უცხოეთიდან ჩამოსულ, იზოლაციაში მყოფ ყველა პირს და დარღვევის შემთხვევაში ისინი იძულებით კარანტინში გადაჰყავს. ამ ეტაპზე იძულებით კარანტინშია გადაყვანილი 127 ადამიანი. პარლამენტი განიხილავს, რომ თვითიზოლაციის წესების დარღვევა დასჯადი გახდეს.
წაიკითხეთ NCDC-სა და WHO-ს რეკომენდაციები კორონავირუსის პრევენციის შესახებ: