მოვითხოვ მსოფლიოსგან: მოახდინეთ რუსეთის სრული იზოლირება — კულება
ფოტო: Валентин Огиренко / EPA
საგარეო საქმეთა მინისტრი, დმიტრო კულება მსოფლიოს მიმართავს და რუსეთის სრულ იზოლირებას მოითხოვს. Twitter-ზე ეს მას შემდეგ დაწერა, რაც კიევში საცხოვრებელი სახლის დაბომბვის შესახებ გავრცელა ინფორმაცია.
"კიევი, ჩვენი ლამაზი ქალაქი. კიდევ ერთი ღამე გაატარა რუსული სახმელეთო ჯარებისა და რაკეტების თავდასხმის ქვეშ. ერთ-ერთი მათგანი საცხოვრებელ კორპუსს შეეჯახა. მსოფლიოსგან მოვითხოვ, რომ რუსეთის ფედერაციის სრულიად იზოლირება მოახდინონ. გააძევეთ ელჩები, ნავთობის ემბარგო, გაანადგურეთ რუსეთის ეკონომიკა. შეაჩერეთ რუსეთის ფედერაციის ომის კრიმინალები", — წერს ის.
ომის მესამე დღეს უკრაინა პოზიციებს ინარჩუნებს. 26 თებერვალს უკრაინულმა ძალებმა მეტროსადგურ ბერესტეისკასთან რუსული დანაყოფების კოლონა გაანადგურეს, ვასილკოვისთვის ბრძოლა უკრაინის შეარაღებული ძალების გამარჯვებით დასრულდა, უკრაინის დროშა ფრიალებს ხერსონშიც.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების ინფორმაციით, ამ დროისთვის დაღუპულია 3 500-ზე მეტი რუსი ჯარისკაცი, ხოლო 200-მდე სამხედრო ტყვედაა აყვანილი.
26 თებერვალს რუსულმა საოკუპაციო ძალებმა რაკეტა ისროლეს კიევის მიმართულებითაც — დაიბომბა საცხოვრებელი კორპუსი. მსხვერპლზე ინფორმაცია, ჯერჯერობით, არ გავრცელებულა.