უკრაინაში მოქალაქეებს მოუწოდებენ, არ გადაიღონ სელფები გეოლოკაციით საევაკუაციო მატარებლებიდან
ფოტო: Umit Bektas/Reuters
უკრაინაში მოქალაქეებს მოუწოდებენ, არ გადაიღონ სელფები გეოლოკაციით საევაკუაციო მატარებლებიდან. უკრაინის სატრანსპორტო კომპანიის განცხადებით, მიზანმიმართულად არ ასაჯაროებენ საევაკუაციო მატარებლების გრაფიკს, რადგან ეს აძლევთ საშუალებას რადარები აირიდონ და შტაბის მოთხოვნების შესაბამისად იმოძრაონ.
სატრანსპორტო ასევე აღნიშნავს, რომ საკარანტინე რეჟიმის დაცვის წესები საევაკუაციო რეისებზე შემსუბუქებულია.
"ჩვენი ბრიგადები, რამდენიმე დღის განმავლობაში რეისში არიან, სროლის ფონზე, ცხელი საჭმლის გარეშე, წუხან საკუთარ ოჯახებზე, მაგრამ მგზავრებთან ერთად არიან, რადგან ეს ჩვენი მოვალეობაა", — ამბობს საგზაო სამსახური.
კრემლში ამტკიცებენ, თითქოს მშვიდობიან მოსახლეობას თავს არ ესხმიან, რაც ტყუილია— იბომბება დასახლებები, ბაღები, სკოლები, საავადმყოფოები. რუსეთმა უკრაინას სხვადასხვა ტერიტორიიდან შეუტია და ახლა საომარი მოქმედებები ქვეყნის არაერთ რეგიონსა და ქალაქში მიმდინარეობს, მათ შორის, კიევის ოლქთან. ორივე მხარეს არის დანაკარგები — დაიღუპა ასეულობით მშვიდობიანი მოქალაქე და სამხედრო პირი.
რუსული ჯარები ცდილობენ ხელში ჩაიგდონ მნიშვნელოვანი ობიექტები, უკრაინა მათ წინააღმდეგობას უწევს. სამხედრო მოქმედებებს თან ახლავს კიბერშეტევები, დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის ტალღა.