პოლიტიკური ლავირება — რატომ არ მისცა ხმა პროპორციულ სისტემას ოცნების დეპუტატმა მაჭარაშვილმა
ქართული ოცნების დაწინაურებული პარლამენტარი, გურამ მაჭარაშვილი ამბობს, რომ როდესაც მხარი არ დაუჭირა 2020 წლის არჩევნების პროპორციული წესით ჩატარებას, ამით რეპუტაციული რისი საკუთარ თავზე აიღო. ასე სცადა მან თავის გამართლება TV პირველის ეთერში და ამ მიზეზით ახსნა თავისივე ინიცირებული კანონპროექტისთვის მხარის არდაჭერა.
"ელემენტარული ანი-ბანი არის პოლიტიკაში, როდესაც პოლიტიკოსი ხარ, გიწევს თმენის ვალდებულება და პოლიტიკური ლავირებების გაკეთება, არა მოკლევადიან პერსპექტივაში", — თქვა მან.
მისი თქმით, თუ ეს კანონპროექტი გავიდოდა, 2020 წლის არჩევნების შემდეგ საქართველო დადგებოდა იმ რისკის ქვეშ, რომ ვერც ერთი პარტია შექმნიდა მთავრობას.
ოპოზიციამ და მათმა მხარდამჭერებმა აჭარის უმაღლესი საბჭოს ჭიშკარზე ბოქლომი ჩამოკიდეს. გარდა ამისა, ბოქლომები დაადეს პარლამენტის თავმჯდომარის, არჩილ თალაკვაძისა და დეპუტატ მიხეილ ყაველაშვილის ბიუროს ოფისებს. "დაბოქლომებულია" ასევე მთავრობის კაცელარია, პროკურატურა და პრეზიდენტის რეზიდენცია.