უკრაინული მედია: სააკაშვილის პოლონეთში დეპორტაცია იგეგმება
უკრაინული მედია სამართალდამცავი ორგანოდან წყაროზე დაყრდნობით წერს, რომ მიხეილ სააკაშვილი საიმიგრაციო სამსახურის მოთხოვნით დააკავეს. გავრცელებული ინფორმაციით, პირებს, რომლებმაც სააკაშვილი დააკავეს ფორმაზე ეწერათ "საზღვრის დაცვის სამსახური".
გამოცემა ასევე იუწყება, რომ სააკაშვილის პოლონეთში დეპორტაცია იგეგმება.
"დიახ ეს დეპორტაციაა, ესაა დეპორტაცია ევროპაში", - განუცხადა გამოცემას წყარომ, რომელიც მაღალი რანგის ჩინოვნიკია.
როგორც გამოცემა წერს, მათ კიდევ ერთი მაღალი რანგის ჩინოვნიკი ჰყავთ, რომელიც აცხადებს, რომ სააკაშვილის შეეძლება ნიდერლანდებში წასვლა, თუ უკრაინიდან საკუთარი სურვილით წავიდოდა.
"ამას რეადმისია ჰქვია, დააბრუნო არალეგალი იმ ქვეყანაში, რომლიდანაც შემოვიდა", - უთხრა წყარომ უკრაინულ მედიას.
სააკაშვილის თანამებრძოლი დავით საყვარელიძე საკუთარ ფეისბუქგვერდზე წერს, რომ მხარდამჭერები ბორისპოლის საერთაშორისო აეროპორტთან შეიკრიბონ. ბორისპოლის აეროპორტში ვარშავის მიმართულებით ჩანიშნულია რეისი თბილისის დროით 19:25 საათზე.
თუმცა, მხარდამჭერთა ნაწილი კიევის საერთაშორისო აეროპორტ ჟულიენთან იკრიბება.
სააკაშვილი რამდენიმე საათის წინ რესტორანში დააკავეს. ამის შესახებ ინფორმაცია მისმა პრესსამსახურმა გაავრცელა. უკრაინული მედია სამართალდამცავი ორგანოდან წყაროზე დაყრდნობით წერს, რომ მიხეილ სააკაშვილი საიმიგრაციო სამსახურის მოთხოვნით დააკავეს. გავრცელებული ინფორმაციით, პირებს, რომლებმაც სააკაშვილი დააკავეს ფორმაზე ეწერათ საზღვრის დაცვის სამსახური.
9 დეკემბერს მეორედ დაკავების შემდეგ მიხეილ სააკაშვილმა უვადო შიმშილობა გამოაცხადა. დაკავებიდან მეორე დღეს, კიევში პეტრო პოროშენკოს იმპიჩმენტისა და სააკაშვილის მხარდასაჭერი მარში გაიმართა. კიევის სასამართლომ მიხეილ სააკაშვილი სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლა. ამით სასამართლომ პროკურატურის შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა - პროკურორებმა ოდესის ყოფილი გუბერნატორისთვის ელექტრონული სამაჯურით შინაპატიმრობის შუამდგომლობა დააყენეს.