სამწუხაროდ, სოროსის ფონდის თბილისის ოფისი არსებული ხელმძღვანელობის პირობებში არის პირდაპირ გადაქცეული უბრალოდ ომის პარტიის ერთ-ერთ დანამატად. ამის მორიგი დადასტურება იყო, ის პოზიცია, რომელიც დაფიქსირდა მისი ერთ-ერთი თანამშრომლის მხრიდან და ეს არის სერგო ორჯონიკიძის მსგავსი ქმედება. როდესაც ასეთ რამეს აკეთებ შენი ქვეყნის წინააღმდეგ, ასეთი პოლიტიკურ დროს, ეს არის ზუსტად იმის გაგრძელება, რაზეც ჩვენ ვსაუბრობთ. ისინი აგრძელებენ აგიტაციას იმის წინააღმდეგ, რომ ჩვენ მივიღოთ კანდიდატის სტატუსი. ამ არ ვიცი, ვანო ჩხიკვაძე თუ ვინც არის, მისი ქმედებაც ზუსტად არის ომი პარტიის, რადიკალური ოპოზიციის ქმედებების გაგრძელება, ისინი ყველაფერს აკეთებენ იმისთვის, რომ საქართველომ არ მიიღოს კანდიდატის სტატუსი.
ამბობს კობახიძე ფონდის ღია საზოგადოება-საქართველოში (OSGF) ევროკავშირის ინტეგრაციის პროგრამის ხელმძღვანელზე, ვანო ჩხიკვაძის განცხადებაზე. ჩხიკვაძის თქმით, ქვეყანაში არსებულ გამოწვევების გათვალისწინებით, პოტენციური კანდიდატის სტატუსი "ყველაზე გონივრული პოლიტიკური ვარიანტია".