უსაფრთხოდ და ჯანმრთელად ვარ, მინიმუმ დილამდე — უკრაინაში მყოფი ქართველი
"უსაფრთხოდ და ჯანმრთელად, მინიმუმ დილამდე", — ასე პასუხობს უკრაინაში მყოფი ქართველი, ნაკე მენთეშაშვილი On.ge-ის კითხვას, რამდენად უსაფრთხო ადგილას იმყოფება ახლა. მისი თქმით, მეტროში მოწყობილ თავშესაფარშია და ღამის გათევას იქ აპირებს.
კითხვაზე, ჰქონდა თუ არა კომუნიკაცია საქართველოს საელჩოსთან, ის გვპასუხობს:
"დღეს დავუკავშირდი და ერთადერთი, რაც მითხრეს — დაიმალე სადმეო. ჰოდა, მოვადექი თავშესაფარს", — გვეუბნება ნაკე.
მისი თქმით, თუ მოხერხდება, დილით პოლონეთში აპირებს გამგზავრებას. ამასთან, შესაბამისი დახმარების აღმოსაჩენად კვლავ ეცდება საელჩოსთან დაკავშირებას. On.ge-ის კითხვაზე, სურს თუ არა საზოგადოებისთვის რაიმე გზავნილის დატოვება, ნაკე მენთეშაშვილი გვწერს:
"ალბათ იმის, რომ სისულელეა რუსეთის დასჯაზე საუბარი, როცა ამ წუთას ადამიანები იღუპებიან. ვინმეს დასჯა კი არა, გვერდში დგომა სჭირდება ამ ხალხს".
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ამბობს, რომ უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების პარალელურად, დიპლომატიური დაწესებულებები ადგილზე საგანგებო რეჟიმში აგრძელებენ მუშაობას. ამოქმედებულია ცხელი ხაზი როგორც საგარეო საქმეთა სამინისტროში, ასევე უკრაინაში საქართველოს დიპლომატიურ დაწესებულებებში, რომელზეც მოქალაქეები იღებენ შესაბამის რეკომენდაციებს უსაფრთხოების ზომებთან დაკავშირებით.
საქართველოს საელჩო, კიევი: