პუტინმა უკრაინასთან და მთელ დემოკრატიულ სამყაროსთან დაიწყო ომი, მას ჩემი სახელმწიფოს განადგურება სურს — ზელენსკი
ფოტო: ვოლოდიმირ ზელენსკი/Facebook
უკრაინის პრეზიდენტი, ვოლოდიმირ ზელენსკი აცხადებს, რომ უკრაინაში შეჭრით რუსეთმა მთელ დემორკატიულ სამყაროსთან დაიწყო ომი.
"მნიშვნელოვანია სიმართლის ოფიციალური წყაროებიდან მიღება. დღეს რუსეთი უკრაინაში შეიჭრა. პუტინმა უკრაინასთან და მთელ დემოკრატიულ სამყაროსთან დაიწყო ომი. მას ჩემი სახელმწიფოს განადგურება სურს. მას სურს გაანადგუროს ჩვენი სახელმწიფო და ყველაფერი, რაც ავაშენეთ რისთვისაც ვცხოვრობთ", — აცხადებს უკრაინის პრეზიდენტი ფეისბუქგვერდზე გავრცელებულ ვიდეომიმართვაში.
ზელენსკიმ მიმართა უკრაინელ ხალხს, პირველ რიგში სამხედროებს და თქვა, რომ მისთვის ცნობილია მათი სრული ძალა.
"ვიცით უკრაინის შეიარაღებული ძალების ძალა, თქვენ მამაცები ხართ, თქვენ დაუმარცხებლები ხართ, თქვენ უკრაინელები ხართ", — თქვა პრეზიდენტმა.
ამასთან, ზელენსკიმ მოსახლეობას მოუწოდა, პანიკაში არ ჩავარდნენ და უკრაინის შეიარაღებული ძალების მხარდასაჭერად ყველაფერი გააკეთონ.
უკრაინის პრეზიდენტმა საზღვარგარეთ მყოფ უკრაინელებს მიმართა და თქვა, რომ ახლა მათი დახმარება სჭირდებათ.
"მოვუწოდებ ყველა უკრაინელს, რომელიც ახლა საზღვარგარეთაა, ჩვენ გვჭირდება თქვენი მხარდაჭერა. თქვენ დიდი ძალა ხართ. თქვენ შეკრული ძალა ხართ და დაამტკიცეთ ეს. ახლა ძალიან გვჭირდებით", — თქვა მან.