მე ვარ დედაქალაქის მერი — კალაძე ქართული ოცნების საარჩევნო სიაში ყოფნაზე
"მე ვარ დედაქალაქის მერი", — ასე პასუხობს კახა კალაძე ჟურნალისტის კითხვას, იქნება თუ არა ქართული ოცნების სიის პირველი ნომერი. მანვე განმარტა, რომ იგი 2017 წელს თბილისის მოსახლეობის უმრავლესობამ აირჩია და ამ პასუხისმგებლობას "ღირსეულად გაართმევს თავს".
კახა კალაძემ აღნიშნა, რომ საარჩევნო სია და მაჟორიტართა ვინაობა "ცოტა მოგვიანებით" გახდება ცნობილი.
საკონსულტაციო ფორმატით გაერთიანებულ ოპოზიციაში ჯერ კიდევ მსჯელობენ, როგორ წარადგენენ მაჟორიტარებს. ევროპულ საქართველოში აცხადებენ, რომ მაჟორიტარულ ოლქებში ოპოზიციის შეთანხმება პირველ ტურში უნდა მოხდეს და მეორე ტურში ერთმანეთის მხარდაჭერა ისედაც იგულისხმება. ლელო აპირებს, რომ ყველა მაჟორიტარულ ოლქში თავისი კანდიდატი წარადგინოს. სხვა პარტიების გადაწყვეტილება, ამ ეტაპზე უცნობია.
4 ივნისს ნაციონალურ მოძრაობაში განაცხადეს, რომ თბილისში 8 მაჟორიტარული ოლქიდან 6 ოპოზიციის კანდიდატებს დაუთმოს. ამავე დროს, პარტია წინასაარჩევნო კამპანიას თბილისის მხოლოდ ორ რაიონში — გლდანსა და სამგორში დაიწყებს.
მმართველ გუნდს მაჟორიტარ კანდიდატებზე ჯერ არაფერი უთქვამს, თუმცა უმრავლესობის ლიდერმა, გია ვოლსკიმ გაამხილა კრიტერიუმები, რომლებიც აუცილებელი ქართული ოცნების სიაში ახალი სახეების მოსახვედრად: საექსპერტო მონაცემები, პატრიოტიზმი, თავდადება.