TI: ქართულო ოცნების ხელისუფლებაში ყოფნის დროს PR-ის ხარჯები გაზრდილია
საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს კვლევის მიხედვით, ქართული ოცნების ხელისუფლებაში ყოფნის დროს სახელმწიფო უწყებების პრესსამსახურებში დასაქმებული ადამიანების რაოდენობა და ანაზღაურება გაიზრადა. კვლევა 2012-2017 წლის პერიოდს მოიცავს და 121 საჯარო უწყებიდან მიღებულ მონაცემებს ემყარება.
"ხელისუფლების წარმომადგენლები ხშირად აცხადებენ, რომ მათი საქმიანობისა თუ მიღწევების შესახებ მოსახლეობა სათანადოდარ არის ინფორმირებული. მთავარ მიზეზად კი არასათანადო "პიარი" სახელდება", - ასე განმარტა საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ კვლევის ჩატარების მიზანი.
ორგანიზაციის ინფორმაციით, 2012-2017 წლებში სახელმწიფო უწყებების პრესსამსახურების ანაზღაურებაში 55,44 მილიონი ლარი დაიხარჯა, საიდანაც 2012 წელს მხოლოდ 10 პროცენტი - 5,69 მილიონი. სწორედ ამ წლის ოქტომბერში შეიცვალა ხელისუფლება და მმართველი ძალა ქართული ოცნება გახდა. ამავე წლებში პრესსამსახურის თანამშრომელთა რაოდენობა 423-დან 643-მდე გაიზარდა.