მოსამართლემ სააკაშვილს არ მისცა უფლება, სხდომაზე უკრაინულად ესაუბრა
ფოტო: კადრი პირდაპირი ეთერიდან / პირველი არხი
თბილისის საქალაქო სასამართლო სააკაშვილის სასჯელის გადავადებაზე ან მისგან სრულად გათავისუფლებაზე მსჯელობს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: სააკაშვილის ოჯახის წევრები, ექიმები და ადვოკატები ექსპრეზიდენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობის მკვეთრ გაუარესებაზე საუბრობენ და საზღვარგარეთ მის სამკურნალოდ გადაყვანას ითხოვენ.
- ყოფილი პრეზიდენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე ცენტრ ემპათიის დასკვნაში ნათქვამია, რომ "მოსალოდნელია კომა და სიკვდილი".
- სწორედ ჯანმრთელობის გაუარესების გამო სააკაშვილის სასამართლო პროცესი რამდენჯერმე გადაიდო.
- 14 დეკემბერს პენიტენციურმა სამსახურმა ყოფილი პრეზიდენტი საკუთარ სასამართლო პროცესზე დისტანციურად არ ჩართო და მიზეზად "შესაბამისი ტექნიკური მოწყობილობების" არარსებობა დაასახელა.
- სამაგიეროდ, იმავე დღეს უწყებამ გაასაჯაროვა დამონტაჟებული, უხმოდ და უკონტექსტოდ შეკრული კადრები, რომლებიც კლინიკა ვივამედში, მიხეილ სააკაშვილის პალატაშია გადაღებული.
- პოსტის აღწერაში პენიტენციურმა დაწერა, რომ "ვიდეომასალაში ნათლად ჩანს მიხეილ სააკაშვილის სიმულაციური ქმედებები, რომლის მიზანია მართლმსაჯულების განხორციელებისთვის ხელის შეშლა".
დეტალები: ადვოკატმა, შალვა ხაჭაპურიძემ სააკაშვილს მიმართა, წამომდგარიყო, აეწია პერანგი და საზოგადოებისთვის ეჩვენებინა, რა მდგომარეობაში იმყოფება.
- "ეს არის, დაახლოებით, აზოვის ბატალიონის ბიჭები რომ გამოუშვეს, იგივე მდგომარეობა", — თქვა მან.
- საპასუხოდ, მოსამართლემ განაცხადა, რომ თუ ყოფილი პრეზიდენტი "გაშიშვლებას დაიწყებდა", სხდომიდან გამორთავდა.
- ამის შემდეგ სააკაშვილმა სცადა, სასამართლოსთვის უკრაინულად მიემართა, თუმცა მოსამართლემ მას არც ამის უფლება მისცა.
- "ბატონო მიხეილ, ხართ უკრაინის მოქალაქე, შეიძლება, მაგრამ ფლობთ ქართულ ენას, სამართალწარმოება მიდის ქართულად, შესაბამისად, ქართულად უნდა მოგვმართოთ და გვითხრათ. მე არ ვიცი უკრაინული ენა", — განაცხადა მოსამართლემ, გიორგი არევაძემ.
მიხეილ სააკაშვილი თბილისში 1 ოქტომბერს დააკავეს.
- 20 ოქტომბერს, პროკურატურაში გამართულ ბრიფინგზე ცნობილი გახდა, რომ სააკაშვილმა სახელმწიფო საზღვარი უკანონოდ 29 სექტემბერს, რძის პროდუქტებით დატვირთული ტრაილერით გადმოკვეთა.
- სამართალდამცავმა უწყებამ მას ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის პირველი ნაწილით წარუდგინა, რაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ კვეთას გულისხმობს და ჯარიმით ან 3-დან 5 წლამდე პატიმრობით ისჯება.
- უზენაესი სასამართლოს მიერ სააკაშვილი დამნაშავედ არის ცნობილი ბიზნესმენ ვალერი გელაშვილის ცემისა და სანდრო გირგვლიანის მკვლელობაში ბრალდებულ პირთა შეწყალების საქმეებზე.
- ასევე — 7 ნოემბრის აქციის დარბევისა და იმედში შეჭრის, პატარკაციშვილების ქონების უკანონოდ დაუფლებისა და სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის კუთვნილი 9 024 367 ლარის გაფლანგვის საქმეებზე.
არქივიდან: სააკაშვილმა დაპატიმრების შემდეგ შიმშილობა ორჯერ გამოაცხადა. პირველი, 50-დღიანი შიმშილობა მან 19 ნოემბერს, გორის სამხედრო ჰოსპიტალში გადაყვანის შემდეგ შეწყვიტა.
- მეორედ ექსპრეზიდენტმა შიმშილობა 21 თებერვალს დაიწყო, მე-20 დღეს კი შეწყვეტის მიზეზად უკრაინის მთავარსარდლობის თხოვნა დაასახელა.