გადაწყვეტილებას უწყება მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესით ხსნის.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: პენიტენციურმა ყოფილი პრეზიდენტის კადრები აქამდეც გაასაჯაროვა, რაზეც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა იუსტიციის სამინისტრო და პენიტენციური სამსახური დააჯარიმა და მათი წაშლა დაავალა.
- დღევანდელი ვიდეომასალის გასაჯაროებას წინ უძღოდა იუსტიციის მინისტრის, რატი ბრეგაძის მუქარა, რომ, თუ სიმულაციური ქმედებები არ შეწყდებოდა, კადრებს გაასაჯაროებდნენ.
- გარდა ამისა, მოსამართლემ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა სააკაშვილის კადრების ადვოკატებისთვის გადაცემაზე.
დეტალები: კადრები, რომლებიც პენიტენციურმა სამსახურმა გაავრცელა, აგვისტოდან დეკემbრის ჩათვლით არის დათარიღებული, სხვადასხვა სიტუაციას ასახავს და უკონტექსტოდ არის შეკრული.
- ასევე, გათიშული აქვს ხმა და შეუძლებელია თქმა, კონკრეტულად, რას აპროტესტებს ყოფილი პრეზიდენტი, როცა მედპერსონალს ეკამათება.
- რამდენიმე კადრში ჩანს, რომ ის თავს შეუძლოდ გრძნობს და საწოლიდან ვარდება, ასევე, უჭირს გადაადგილება.
- 10-წუთიანი ვიდეოდან, ბოლო პერიოდის კადრებს, რომელიც სააკაშვილის ახლანდელ მდგომარეობას ასახავს, ყველაზე ნაკლები დრო, 19 წამი ეთმობა.
- პენიტენციური სამსახურის თქმით, კადრებში ჩანს "სააკაშვილის სიმულაციური ქმედებები, რომლის მიზანია მართლმსაჯულების განხორციელებისთვის ხელის შეშლა, საზოგადოებისა და საერთაშორისო პარტნიორების შეცდომაში შეყვანაა".
- ვიდეოს კომენტარებში შეხვდებით სახელმწიფო უწყებისა და მმართველი გუნდის პარტიაში დასაქმებულ პირებს, რომლებიც, ძირითადად, ერთი და იგივე შინაარსის კომენტარებს — თაღლითი, აფერისტი და სიმულიანტი — წერენ.