NYT: რუსეთმა უკრაინაში საელჩოს დაცლა დაიწყო
ფოტო: Andrei Ratmirov/TASS via Getty Images
The New York Times-ის ცნობით, რუსეთმა უკრაინაში საელჩოს დაცლა დაიწყო. გამოცემა უკრაინის უშიშროების სამსახურის წარმომადგენელზე დაყრდნობით წერს, რომ 5 იანვარს 18 ადამიანი, მათ შორის, რუსი დიპლომატების ოჯახის წევრები ავტობუსებით მოსკოვისკენ წაიყვანეს.
მედიის განცხადებით, მომდევნო რამდენიმე დღეში უკრაინა კიდევ 30-მდე ადამიანმა დატოვა. NYT ანონიმურ წყაროზე დაყრდნობით ამბობს, რომ წასვლის შესახებ კიდევ ორ რუს დიპლომატს აცნობეს.
გამოცემის თანახმად, როგორც აშშ-ის ოფიციალურ პირები ამბობენ, საელჩოს შემცირება, შესაძლოა, ნაწილობრივ პროპაგანდა, კონფლიქტისთვის სამზადისი ან მოჩვენებითი ქმედება იყოს.
13 იანვარს, გვიან ღამით უკრაინის სამთავრობო ვებგვერდებზე კიბერშეტევა იყო, რომელიც უკრაინელებს აფრთხილებდა, რომ მათ უნდა "ეშინოდეთ და ელოდნენ უარესს". 17 იანვარს უკრაინამ განაცხადა, რომ ამ კიბერშეტევის უკან რუსეთი დგას.