სააკაშვილი უკრაინის რეფორმების საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარედ დაინიშნა
საქართველოს მესამე პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი უკრაინის რეფორმების ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარედ დაინიშნა. ამის შესახებ შესაბამის ბრძანებას უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ხელი უკვე მოაწერა.
"გულწრფელად ვულოცავ მიხეილ ნიკოლოზის ძეს ახალ საპასუხისმგებლო გამოწვევას. მჯერა, რომ ეროვნული რეფორმების საბჭოს იმპულსს შემატებს და ქვეყნის ცხოვრებაში მნიშვნელოვანი ცვლილებების განხორციელებაში დაეხმარება", — განაცხადა ზელენსკიმ.
22 აპრილს მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, რომ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მას რეფორმების საკითხებში ვიცე-პრემიერის პოსტი შესთავაზა. ეს საკითხი ქართული ოცნებისთვის უკრაინასთან დიპლომატიური ურთიერთობის გადახედვის საბაბი გახდა. მთავრობისა და პარლამენტში მმართველი გუნდის ლიდერებმა უკრაინელ კოლეგებს უთხრეს, რომ ეს მათ შორის ნდობას შეარყევდა და კატეგორიულდ მიუღებელი იყო. ერთი კვირის შემდეგ კი რადაში ხალხის მსახურის ფრაქციის ლიდერმა, დავიდ არახამიამ განაცხადა, რომ სააკაშვილისთვის მუშაობის ახალი ფორმატი იპოვეს.
6 მაისს საკააშვილმა Deutsche Welle-ს დაუდასტურა, რომ ვიცე-პრემიერის ნაცვლად რეფორმების ეროვნულ საბჭოში ნიშნავენ. მანამდე უკრაინულ მედიაში ინფორმაცია ვრცელდებოდა, მას საბჭოს მდივნად ნიშნავდნენ. მიხეილ სააკაშვილმა 6 მაისს, Deutsche Welle-ს დაუდასტურა, რომ ვიცე-პრემიერის ნაცვლად რეფორმების ეროვნულ საბჭოში ნიშნავენ.