მოსამართლეების უვადოდ ასარჩევად ოცნების დეპუტატები პარლამენტში "მონას" შეძახილების ფონზე შედიან
ფოტო: თამუნა გეგიძე / On.ge
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების უვადოდ ასაჩევად პარლამენტში უმრავლესობის დეპუტატები "მონას" შესახილების ფონზე შედიან. აქციის მონაწილეები პარლამენტთან დილიდან შეიკრიბნენ და ცდილობენ, მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნის პროცესს ხელი შეუშალონ.
დღევანდელ აქციაზე, სავარაუდოდ, დაკავებულია ერთი პირი. ის #სირცხვილიას აქტივისტია.
დღეს, წინა პიკეტირებისგან განსხვავებით, საპოლიციო ძალების განსაუთრებული მობილიზება არ შეინიშნება. თუმცა, პოლიცია მუდმივად ცდილობს, პარლამენტის შესასვლელებთან მობილიზებული ხალხი ერთი მხრიდან მეორეზე გადაიყვანოს. On.ge-ს კითხვაზე პასუხის გაცემის დროს კი განაცხადეს, რომ ამ გზით ცდილობენ პარლამენტის თანამშრომლებს შესასვლელები გაუთავისუფლონ.
პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებმა და სამოქალაქო აქტივისტებმა ამ დრომდე პარლამენტის პიკეტირება ორჯერ სცადეს. ორჯერვე სპეცრაზმმა ისინი წყლის ჭავლის გამოყენებით დაშალა. ყინვის დროს აქციის მონაწილეების ასე დაშლასთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა მინისტრს ირონიული პასუხი ჰქონდა. მისი თქმით, "ცდილობენ წყლის გათბობას".