ლავროვის უწყება დიდი ბრიტანეთის საგარეოს "პროვოკაციების შეწყვეტისკენ" მოუწოდებს
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს "პროვოკაციების შეწყვეტისკენ" მოუწოდებს. ლავროვის უწყებაში ეს კომენტარი ბრიტანეთის საგარეოს განცხადების შეფასებისას გააკეთეს, რომლის მიხედვით, კრემლი გეგმავს უკრაინაში პრორუსი ლიდერი დანიშნოს. რუსეთის საგარეოს კომენტარს TASS ავრცელებს.
"დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია კიდევ ერთი მტკიცებულებაა, ანგლო-საქსების ხელმძღვანელობით, სწორედ ნატოს ქვეყნები ცდილობენ უკრაინის ირგვლივ დაძაბულობის ესკალაციას. მოვუწოდებთ ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, შეწყვიტოს პროვოკაციული მოქმედებები, შეწყვიტოს უაზრობის გავრცელება და კონცენტრირდეს თათარ-მონღოლური უღლის ისტორიის შესწავლაზე", — აცხადებენ ლავროვის უწყებაში.
დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადებით, აქვთ ინფორმაცია, რომ რუსეთის ხელისუფლება გეგმავს უკრაინაში პრორუსი ლიდერი დააყენოს, ვინაიდან, განიხილავს უკრაინაში შეჭრისა და ოკუპაციის შესაძლებლობას. უწყება ამბობს, რომ პოტენციურ კანდიდატად განიხილება უკრაინის ყოფილი სახალხო დეპუტატი, ევგენი მურაევი.
"ჩვენ გვაქვს ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ რუსული დაზვერვა ინარჩუნებს ურთიერთობას ბევრ უკრაინელ ყოფილ პოლიტიკოსთან", — აღნიშნავს დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო და ჩამონათვალს ავრცელებს.