მაღალი მხარდაჭერისას, არ არსებობს მოდელი, რომელიც ქართულ ოცნებას წააგებინებს — მდინარაძე
ფოტო: გვანცა ნემსაძე / On.ge
ქართული ოცნების ლიდერი, მამუკა მდინარაძე ამბობს, რომ მაღალი მხარდაჭერის პირობებში არ არსებობს მოდელი, რომელიც ქართულ ოცნებას წააგებინებს. ამაზე მდინარაძემ დღეს, 20 დეკემბერს სასტუმრო შერატონში ჟურნალისტებთან ისაუბრა:
"როგორც ჩანს, ოპოზიციას უნდა ისეთი საარჩევნო მოდელი, რომლის მიხედვითაც, მიუხედავად, მაგალითად, ქართული ოცნების მაღალი მხარდაჭრისა, ქართულმა ოცნებამ უნდა წააგოს. ასეთი მოდელი ბუნებაში არ არსებობს. მსოფლიოში მოდელი, როდესაც მაღალი ლეგიტიმაციისა და მაღალი მხარდაჭრის პირობებში აგებს არჩევნებს, არ არსებობს".
შეგახსენებთ, რომ ოპოზიციისა და სამთავრობო გუნდის შეხვედრები საერთაშორისო პარტნიორების ინიციატივით დაიწყო. თავდაპირველად, მისი მიზანი ე.წ. გერმანული მოდელის განხილვა იყო, რომელსაც ოპოზიცია და სამოქალაქო საზოგადოება უჭერდა მხარს. თუმცა ქართული ოცნება ამ სისტემის მიღებას არ დათანხმდა.