ამ რთულ დროს, მინდა მტკიცე მხარდაჭერა გამოვხატო უკრაინისა და უკრაინელი ხალხის მიმართ — გახარია
პარტია საქართველოსთვის ლიდერი გიორგი გახარია მხარდაჭერას უცხადებს უკრაინას და ამბობს, რომ საქართველომ ძალიან კარგად იცის რუსეთის აგრესიის ფასი. მისი განცხადებით, მსოფლიომ აღარ უნდა დაუშვას ის, რაც 2008 წელს ჩვენს ქვეყანაში მოხდა.
"ამ რთულ დროს, მინდა ჩემი მტკიცე მხარდაჭერა გამოვხატო უკრაინისა და უკრაინელი ერის მიმართ. საქართველომ ძალიან კარგად იცის, რუსული აგრესიის ფასი. ჯერ კიდევ 2008 წელს საერთაშორისო გამოხმაურება სუსტი იყო, დღეს მსოფლიო ვერ დაუშვებს კიდევ ერთ ასეთ შეცდომას. დიდება უკრაინას", — წერს გახარია Twitter-ზე.
დღეს, 19 თებერვალს აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებლმა საქართველოში, რაიან ჰარისის განაცხადა, თუ რუსეთი არაფრად ჩააგდებს დიპლომატიურ მცდელობებს და შეიჭრება უკრაინაში, აშშ პარტნიორებთან ერთად გადამწყვეტად უპასუხებს. მისი თქმით, დიპლომატია არის ერთადერთი გონივრული გზა ამ კონფლიქტის მოსაგვარებლად.
მან ვიდეომიმართვაში რუსულ აგრესიაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ ქართველები ამას კარგად იცნობენ და იციან რუსეთის აგრესიის შემზარავი ადამიანური ფასი.
უკრაინის საზღვრებთან დაძაბულობა იმატებს. ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტის, ჯო ბაიდენის თქმით, დარწმუნებულია, რომ რუსეთის პრეზიდენტმა მიიღო უკრაინაში შეჭრის გადაწყვეტილება. მისივე თქმით, მიზანში უკრაინის დედაქალაქს, კიევს ამოიღებენ.