პროკურატურამ სააკაშვილს დაზარალებულის სტატუსი არ მიანიჭა
პროკურატურამ მიხეილ სააკაშვილს დაზარალებულის სტატუსი არ მიანიჭა. ამის შესახებ უწყებამ განცხადება გაავრცელა, სადაც ნათქვამია, რომ შესაბამისი ექსპერტიზის დასკვნების მიღებამდე და საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებამდე, პროკურატურა "მოკლებულია შესაძლებლობას", საქმეზე რაიმე სახის შემაჯამებელი გადაწყვეტილება მიიღოს.
"საქმეზე დანიშნულია კომისიური სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზა მიხეილ სააკაშვილის პატიმრობაში ყოფნის პერიოდში თუ რამდენად სათანადო სამედიცინო მომსახურება გაეწია მას; დანიშნულია ფსიქოლოგიური ექსპერტიზა; საქმეზე გამოთხოვილ აუდიო-ვიდეო ჩანაწერებზე დანიშნულია ჰაბიტოსკოპიური, ვიდეოსკოპიური და საინფორმაციო-ტექნოლოგიური ექსპერტიზები; ასევე ტრასოლოგიური ექსპერტიზა, რომლის პასუხები გამოძიებას ამ ეტაპისთვის არ მიუღია და რომლის შედეგებიც ძალიან მნიშვნელოვანია გარემოებების დასადგენად", — აღნიშნავენ პროკურატურაში.
მათივე განცხადებით, ხსენებულის გათვალისწინებით, დაცვის მხარის მოთხოვნა, მიხეილ სააკაშვილის დაზარალებულად ცნობის შესახებ, "დაუსაბუთებლობის" გამო არ დაკმაყოფილდა.
"ამავდროულად, პროკურატურა გამოთქვამს მზაობას დაცვის უფლების სრულყოფილად უზრუნველყოფისთვის, მიხეილ სააკაშვილის უფლებადამცველ ადვოკატებს მიეცეთ სისხლის სამართლის საქმის მასალების გაცნობის შესაძლებლობა", — ვკითხულობთ განცახდებაში.
ექსპრეზიდენტის ადვოკატებმა მისი დაზარალებულად ცნობის მოთხოვნით პროკურატურაში განცხადება 18 იანვარს შეიტანეს. ერთ-ერთი ადვოკატის, ნიკა გვარამიას განცხადებით, სააკაშვილის წინააღმდეგ ადგილი ჰქონდა არაადამიანურ და ღირსების შემლახავ მოპყრობას. გვარამია ამბობდა, რომ არ ჰქონდა "ილუზია" სააკაშვილს დაზარალებულად ცნობასთან დაკავშირებით, ამიტომ სახელმწიფო ინსპექტორს მოუწოდა, მის ხელთ არსებული ვიდეო მასალა გამოექვეყნებინა.
2021 წლის 8 ნოემბერს ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი მისი და მისი ადვოკატების სურვილის საწინააღმდეგოდ რუსთავის პენიტენციური დაწესებულებიდან გლდანის ციხის საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ეს ინფორმაცია პენიტენციურმა სამსახურმა ერთი საათის შემდეგ დაადასტურა — მას შემდეგ, რაც რუსთავის ციხიდან აფრენილი ვერტმფრენი გლდანის ციხის თავზე გამოჩნდა. უფლებადამცველებმა, ოჯახის წევრებმა და ომბუდსმენმა ერთი საათის განმავლობაში არ იცოდნენ, სად იყო სააკაშვილი.
11 ნოემბერს პენიტენციურმა სამსახურმა გაავრცელა კადრები, რომლებშიც ჩანს, რომ მიხეილ სააკაშვილი გლდანის ციხის სამკურნალო დაწესებულებაში ძალის გამოყენებით გადაჰყავთ. კადრების მიხედვით, სააკაშვილი სასწრაფო დახმარების მანქანიდან იძულებით გამოიყვანეს, ძალით შეიყვანეს შენობის დერეფნებსა და ლიფტშიც, კერძოდ, ფეხებსა და ხელებში ჩაავლეს ხელი, რა დროსაც ტანსაცმელი თითქმის გახდილი აქვს. ექსპრეზიდენტი ციხის საავადმყოფოს პალატაში უკვე წელზევით შიშველი შეიყვანეს და პირდაპირ იატაკზე დასვეს.
ამ ვიდეოს გამოქვეყნდებიდან რამდენიმე საათში პენიტენციურმა სამსახურმა მეორე ვიდეო გამოაქვეყნა, სადაც მიხეილ სააკაშვილი უკვე გაჩერებულ სასწრაფო დახმარების მანქანაშია და ამბობს, რომ არ გადმოვა. ის რუსთავის ციხეში დაბრუნებას ითხოვს. უწყება აქამდე ამტკიცებდა, რომ სააკაშვილმა რუსთავის დაწესებულება თავისი ნებით დატოვა.
გადაყვანის კადრებამდე, პენიტენციურმა 7 ნოემბერს, მიხეილ სააკაშვილის შიმშილობის 38-ე დღეს, გაავრცელა კადრები, სადაც, მათი მტკიცებით, მიხეილ სააკაშვილი "საკვებს იღებს". უწყებამ ვიდეოს გამოქვეყნება "მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესით" ახსნა.
7 დეკემბერს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა პენიტენციური სამსახური და იუსტიციის სამინისტრო დააჯარიმა. მათი გადაწყვეტილებით, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს სააკაშვილის კვების რაციონის შესახებ ინფორმაციის, "საკვების" მიღების და რუსთავის ციხის დატოვების კადრების გავრცელების გამო პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ საქართველოს კანონის 44-ე მუხლით გათვალისწინებული ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა დაეკისრათ.
2022 წლის 11 იანვარს კი სასამართლომ სახელმწიფო ინსპექტორის მიერ იუსტიციის სამინისტროს დაჯარიმების გადაწყვეტილება გააუქმა. მათი განცხადებით, იუსტიციის მინისტრის განცხადება და სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაცია მიხეილ სააკაშვილის კვების რაციონისა და აუდიო-ვიდეო ჩანაწერების გასაჯაროების შესახებ ემსახურებოდა სახელმწიფო და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების დაცვის ლეგიტიმურ მიზანს და შესაბამისად პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონის მოთხოვნა არ დარღვეულა.
ნახეთ: ნეტფლიქსმა ფამუქის უმანკოების მუზეუმი სერიალად გადაიღო (ტრეილერი) ნახეთ: ნეტფლიქსმა ფამუქის უმანკოების მუზეუმი სერიალად გადაიღო (ტრეილერი)
არჩილ გორდულაძე: " ყველა ცრუობდა, როდესაც ბაჩიაშვილს პოლიტიკურ პატიმარს უწოდებდა" არჩილ გორდულაძე: " ყველა ცრუობდა, როდესაც ბაჩიაშვილს პოლიტიკურ პატიმარს უწოდებდა"
პარიზის სააპელაციო სასამართლომ ნამახვანჰესის დავაზე საერთაშორისო არბიტრაჟის განჩინება აღიარა პარიზის სააპელაციო სასამართლომ ნამახვანჰესის დავაზე საერთაშორისო არბიტრაჟის განჩინება აღიარა
თუ ხარ მოსწავლე, დარეგისტრირდი საქართველოს ბანკისა და კომაროვის STEM სკოლაში თუ ხარ მოსწავლე, დარეგისტრირდი საქართველოს ბანკისა და კომაროვის STEM სკოლაში
სამხრეთ კორეის სასამართლომ ყოფილ პრეზიდენტს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა სამხრეთ კორეის სასამართლომ ყოფილ პრეზიდენტს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა
ზენდეია და ტომ ჰოლანდი რობერტ პატინსონს განსხვავებულად აღიქვამენ ზენდეია და ტომ ჰოლანდი რობერტ პატინსონს განსხვავებულად აღიქვამენ
მთვარის ზომა მცირდება — ასტრონომებმა ამის ახალ მტკიცებულებას მიაგნეს მთვარის ზომა მცირდება — ასტრონომებმა ამის ახალ მტკიცებულებას მიაგნეს
რუსი სპორტსმენები ზამთრის პარალიმპიადაზე საკუთარი დროშით იასპარეზებენ რუსი სპორტსმენები ზამთრის პარალიმპიადაზე საკუთარი დროშით იასპარეზებენ
რიკარდ იოზვიაკი: EU ფიქრობს, რომ რუსეთმა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან ჯარის გაყვანაც უნდა გაითვალისწინოს სამშვიდობო მოლაპარაკებებში რიკარდ იოზვიაკი: EU ფიქრობს, რომ რუსეთმა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან ჯარის გაყვანაც უნდა გაითვალისწინოს სამშვიდობო მოლაპარაკებებში
ვაიზერმა ტურისტულ სექტორს სამოგზაურო პოლისების ახალი პლატფორმა წარუდგინა ვაიზერმა ტურისტულ სექტორს სამოგზაურო პოლისების ახალი პლატფორმა წარუდგინა
ბრიტნი სპირსმა მუსიკალურ კატალოგზე უფლებები გაყიდა ბრიტნი სპირსმა მუსიკალურ კატალოგზე უფლებები გაყიდა
10 საუკეთესო ტექნიკა, რომელიც ყოველდღიურობას გაგიმარტივებს — რჩევები Kontakt.ge-სგან 10 საუკეთესო ტექნიკა, რომელიც ყოველდღიურობას გაგიმარტივებს — რჩევები Kontakt.ge-სგან
სუს: 13 სხვადასხვა სისხლის სამართლის საქმეზე დაკავებული და პასუხისმგებლობაში მიცემული 29 პირი სუს: 13 სხვადასხვა სისხლის სამართლის საქმეზე დაკავებული და პასუხისმგებლობაში მიცემული 29 პირი
- დააკავეს კაცი, რომელიც არასრულწლოვანს სექსუალური ხასიათის შეტყობინებებს უგზავნიდა და სქესობრივ კავშირს სთავაზობდა დააკავეს კაცი, რომელიც არასრულწლოვანს სექსუალური ხასიათის შეტყობინებებს უგზავნიდა და სქესობრივ კავშირს სთავაზობდა
ძველისა და ახლის სინთეზი: სუხიშვილების ქორეოგრაფიული მემკვიდრეობა ძველისა და ახლის სინთეზი: სუხიშვილების ქორეოგრაფიული მემკვიდრეობა
დიმიტრი ხუნდაძე თვლის, რომ გადაწყვეტილება, 6 წელზე მეტი ასაკის ავტომობილების აკრძალვის შესახებ, უნდა გადაიხედოს დიმიტრი ხუნდაძე თვლის, რომ გადაწყვეტილება, 6 წელზე მეტი ასაკის ავტომობილების აკრძალვის შესახებ, უნდა გადაიხედოს
მიხეილ სააკაშვილი: ელისო კილაძე წინააღმდეგობრივი პიროვნებაა, მაგრამ არცერთი წამით არ მეპარება ეჭვი მისი დაკავების პოლიტიკურ მოტივში! მიხეილ სააკაშვილი: ელისო კილაძე წინააღმდეგობრივი პიროვნებაა, მაგრამ არცერთი წამით არ მეპარება ეჭვი მისი დაკავების პოლიტიკურ მოტივში!
სოზარ სუბარი: რა საჭიროა ზედმეტი რგოლები, ამიტომ ან ერთი უნდა გაუქმდეს, ან მეორე. ამ შემთხვევაში, ჩემი წინადადებაა, რომ გუბერნატორის ინსტიტუტი არის საკმაოდ მოძველებული სოზარ სუბარი: რა საჭიროა ზედმეტი რგოლები, ამიტომ ან ერთი უნდა გაუქმდეს, ან მეორე. ამ შემთხვევაში, ჩემი წინადადებაა, რომ გუბერნატორის ინსტიტუტი არის საკმაოდ მოძველებული
ბათუმის მუნიციპალური ინსპექციის ცნობით, თევზის რესტორნების დემონტაჟი კი არა, უნებართვო ობიექტის დემონტაჟი ხდება ბათუმის მუნიციპალური ინსპექციის ცნობით, თევზის რესტორნების დემონტაჟი კი არა, უნებართვო ობიექტის დემონტაჟი ხდება
კონსტიტუციური ორგანოების არაღიარების ამკრძალავი კანონპროექტი მეორე მოსმენით მიიღეს კონსტიტუციური ორგანოების არაღიარების ამკრძალავი კანონპროექტი მეორე მოსმენით მიიღეს
ლევან დავითაშვილი აცხადებს, რომ ქვეყანა საქმიანი ვიზიტის გამო დატოვა ლევან დავითაშვილი აცხადებს, რომ ქვეყანა საქმიანი ვიზიტის გამო დატოვა