პრაქტიკულად, ახლა ვიმყოფები არა ქართულ, არამედ რუსულ ციხეში — სააკაშვილი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / მთავარი არხი
ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი აცხადებს, რომ იმყოფება არა ქართულ, არამედ რუსულ ციხეში. მისი თქმით, უკრაინის ომბუდსმენმაც კი შეხვედრისას აღნიშნა, რომ თავი რუსეთში ეგონა.
"მე, პრაქტიკულად, ახლა ვიმყოფები არა ქართულ, არამედ რუსულ ციხეში, პერსონალსაც კი აიძულებენ რუსებივით იქცეოდნენ. დღეს შევხვდი უკრაინელ ომბუდსმენს, ლუდმილა დენისოვას, რომლის ძალიან მადლიერი ვარ. მანაც აღნიშნა, რომ თავი საქართველოში კი არა, რუსეთში ეგონა", — წერს სააკაშვილი.
მესამე პრეზიდენტის განცხადებით, მას ის სივრცეც დაუფარეს, საიდანაც ადვოკატებს წერილებს აწვდიდა. სააკაშვილი წერს, რომ სანამ უფლებადამცველებთან დაუბრკოლებელი ურთიერთობის შესაძლებლობა არ ექნება, უარს ამბობს შიმშილობასთან დაკავშირებულ ნებისმიერ კვლევაზე, მკურნალობასა და რეანომობილის მომსახურებაზე.
"დღეს, დილიდან, პირად ადვოკატებთან ურთიერთობის საშუალება სრულად ჩამეკეტა. შეხვედრის ოთახში, ჩვენ შორის არსებული, შუშის კედელი ბოლომდე ამოგვიშენეს, რაც იმას ნიშნავს, რომ ერთმანეთში დოკუმენტებს ვეღარ გავცვლით. ამასთანავე, არის ძალიან ცუდი სმენადობა. ასეთი რამ არასდროს მომხდარა საქართველოში და მით უფრო, არასდროს ევროპაში. სასამართლო და პროკურატურა რომ არ არსებობენ დიდი ხანია გავიგეთ, ახლა ადვოკატურაც გაგვიუქმეს!
დღევანდელი დღიდან მე შიმშილობასთან დაკავშირებულ ნებისმიერ კვლევაზე, მკურნალობასა და რეანომობილის მომსახურებაზე კატეგორიულ უარს ვამბობ. ეს გაგრძელდება მანამდე, ვიდრე უფლებადამცველებთან დაუბრკოლებელი ურთიერთობის უფლება არ აღმიდგება", — აცხადებს სააკაშვილი.
წერილი, სავარაუდოდ, გუშინ, 27 ოქტომბერსაა დაწერილი და დღეს გამოქვეყნდა, რადგან უკრაინის სახალხო დამცველი სააკაშვილთან ციხეში გუშინ იყო.
მიხეილ სააკაშვილის ადვოკატმა, დიმიტრი საძაგლიშვილმა გუშინ, 28 ოქტომბერს განაცხადა, რომ ციხეში, შეხვედრის ოთახში სივრცე, საიდანაც წერილებს აწვდიდნენ, ბადით დაფარეს. მისი თქმით, მიზანი ადვოკატებსა და სააკაშვილს შორის პირდაპირი კომუნიკაციისთვის ხელის შეშლა და მათი საუბრის ხელისუფლების მხრიდან გაკონტროლებაა.
26 ოქტომბერს, ნაციონალური მოძრაობის სენაკის მერობის კანდიდატმა, კობა ნაყოფიამ განაცხადა, რომ სააკაშვილთან მიმსვლელებს ციხიდან წერილის გამოტანის უფლებას არ აძლევენ. როგორც მან აღნიშნა, დაწესებულებაში შესვლისას გააფრთხილეს, რომ სააკაშვილის წერილის გამოტანა არ შეიძლება. ნაყოფია ამბობდა, რომ ექსპრეზიდენტისგან წერილების მიღება ამიერიდან მხოლოდ ფოსტის ან ადვოკატების დახმარებით იქნებოდა შესაძლებელი.
პენიტენციური სამსახურის განცხადებით, პატიმართან შეხვედრაზე მისული პირისთვის რაიმე სახის კორესპონდენციის გადაცემა და გამოტანა არც ერთ პენიტენციურ დაწესებულებაში არ ხდება. მათივე თქმით, ადვოკატიც არ არის უფლებამოსილი, ციხიდან ბრალდებულის წერილები გამოიტანოს.
მიხეილ სააკაშვილი პირველ ოქტობერს, მას შემდეგ დააკავეს, რაც სოციალურ ქსელში ვიდეო გაავრცელა, სადაც ჩანდა, რომ საქართველოში იმყოფებოდა. ის 28-ე დღეა შიმშილობს.