ახლა სააკაშვილს უკრაინაში მდივნად თუ დანიშნავენ, შეიძლება, ყავის მოდუღებაც არ გამოუვიდეს — მამუკა მდინარაძე
ფოტო: თამუნა გეგიძე / On.ge
უმრავლესობის ლიდერი, მამუკა მდინარაძე მიხეილ სააკაშვილის უკრაინაში ვიცე-პრემიერად აღარ დანიშვნის გამო უკრაინელ კოლეგებს მადლობას უხდის და ამბობს, რომ აწი რას იზამენ და სად დანიშნავენ არ იცის.
თუმცა, მდინარაძის თქმით, თუ სააკაშვილი მდივნის თანამდებობაზეც რომ დანიშნობ, ყავასც ვერ მოადუღებს.
"სხვადასხვა მიზეზების გამო მოხდა ისე, ფაქტი ისა არის, რომ რადაში მისი კანდიდატურის განხილვა რომელიმე პოლიტიკურ თანამდებობაზე და იმ თანამდებობაზე, რაზეც იყო საუბარი, არ მოხდა. ვერ დავიბრალებთ, მაგრამ ერთ-ერთი ფატქორი ჩვენიც იყო, როცა ვუთხარით, რომ კრიმინალის დანიშვნა არ შეიძლება მეგობარი ქვეყნის ხელისუფლებაში რომელიმე პოლიტიკურ თანამდებობაზე. ახლა თუ რაღაც, მრჩევლად, კონსულტანტად და მდივნად დანიშნავენ ეს უკვე ნამდვილად აღარ ვიცი. მდივნობისას შეიძლება ყავის მოდუღებაც არ გამოუვიდეს კარგად პიარშიკების გარეშე, ამას იყო ის მიჩვეული. რას იზამენ არ ვიცი, ისეთ თანამდებობაზე თუ იქნება საუბარი, რომელიც იგუგლება მაინც, მაშინ შეიძლება ჩვენ ჩვენი რეაქციებიც გვქონდეს", — განაცხადა მდინარაძემ.
22 აპრილს მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, რომ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მას რეფორმების საკითხებში ვიცე-პრემიერის პოსტი შესთავაზა. ერთი კვირის შემდეგ კი რადაში ხალხის მსახურის ფრაქციის ლიდერმა, დავიდ არახამიამ განაცხადა, რომ სააკაშვილისთვის მუშაობის ახალი ფორმატი იპოვეს.
6 მაისს Deutsche Welle-ს დაუდასტურა, საკააშვილს რომ ვიცე-პრემიერის ნაცვლად რეფორმების ეროვნულ საბჭოში ნიშნავენ. მანამდე უკრაინულ მედიაში ინფორმაცია ვრცელდებოდა, მას საბჭოს მდივნად ნიშნავდნენ.