გეოგრაფიულად საქართველოს 40-ზე ნაკლებ ოლქად დაყოფა შეუძლებელია — მამუკა მდინარაძე ოპოზიციას
ფოტო: საქართველოს პარლამენტი
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი, მამუკა მდინარაძე აცხადებს, რომ ოპოზიციის მიერ შეთავაზებული 130/20-ზე საარჩევნო სისტემა წარმოუდგენელია. მისი თქმით, გეოგრაფიულად მაჟორიტარული ოლქების რიცხვი ყველაზე ოპტიმალურად 40-მდე შეიძლება შემცირდეს.
"როგორ წარმოუდგენია ვინმეს 20 საარჩევნო ოლქად დაიყოს საქართველო ანუ 4-5 რაიონი როგორ შეიძლება ამ ქვეყანაში გაერთიანდეს ერთ მაჟორიტარულ ოლქში ვინმემ მომიყვეს და მერე შეიძლება ამაზე ვილაპარაკოთ ცოტა სერიოზულად მაინც. 40 არის უბრალოდ ოპტიმალური რაოდენობა. ჩვენთვის იგივეა, რომელიც უნდა ამოირჩიონ, 100/50-ზე, 110/40-ზე, მაგრამ 40-ს ქვევით უბრალოდ, გეოგრაფიულადაც კი შეუძლებელია ნორმალური დაყოფა და არასერიოზულობას იძენს ეს ყველაფერი", — განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.
შეწყვეტილი დიალოგი და საარჩევნო სისტემა
უგულავას განაჩენის გამოცხადების შემდეგ ოპოზიციამ განაცხადა, რომ საარჩევნო სისტემაზე მთავრობასთან მოლაპარაკებას წყვეტს და საპროტესტო აქციები დაიწყება. მათი თქმით შემდგომ მოლაპარაკებას აზრი არ აქვს, თუ მმართველი გუნდი პოლიტპატიმრებს არ გაათავისუფლებს და ისეთ საარჩევნო მექანიზმს არ დათანხმდება, რომელიც 40%-ზე ნაკლები მხარდაჭერის მქონე პარტიას არ მთავრობის დაკომპლექტების საშუალებას არ მისცემს. ოცნების დეპუტატებმა უგულავას პატიმრობა "ადეკვატურ განაჩენად შეაფასეს".
ამ ეტაპზე ოპოზიცია და მმართველი გუნდი დიალოგს დიპლომატიურ კორპუსთან ერთად არაოფიციალურ შეხვედრებზე აგრძელებს. ოპოზიციის განცხადებით, ერთადერთი თანაფარდობა, რომელიც უზრუნველყოფს წარმომადგენლობის პროპორციულობას არის 130/20-ზე, თუმცა ისინი პოლიტპატიმრების გათავისუფლების გარეშე ოცნებასთან შეთანხმებაზე უარს ამბობენ.
ქართულ ოცნებაში განაცხადეს, რომ 40%-იან ბარიერზე თანახმა არიან, რადგან 50%-ზე ნაკლების აღებას არ აპირებენ. საპასუხოდ მათ ოპოზიციას 110/40-ზე ფოტმატი შესთავაზეს, თუმცა დაკავებულ ოპოზოციონერებს ისინი პოლიტპატიმრებად არ მიიჩნევენ.