ჩვენი მხრიდან ისეთი მოდელია მოფიქრებული, თუ შარზე არ ხარ, შეუძლებელია არ დათანხმდე — მდინარაძე
ფოტო: საქართველოს პარლამენტი
პარლამენტის ვიცე-სპიკერისა და უმრავლესობის ლიდერის, მამუკა მდინარაძის თქმით, მმართველმა გუნდმა ოპოზიციას პროპორციულ სისტემასთან მიახლოებული მოდელი შესთავაზეს. ამის შესახებ მან ქართული ოცნების ოფისში სხდომის დასრულების შემდეგ განაცხადა.
"ის ვინც ამ შეთანხმებაზე არ წამოვა, იქნება საზოგადოების წინაშე ვალდებული, რომ აუხსნას საზოგადოებას რატომ არ დათანხმდა შემოთავაზებას, მათ შორის ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებს, რომლებიც ცდილობენ, ამ საკითხების მოდერაციით საქართველოს დაეხმარონ ახალ საარჩევნო სისტემის შექმნაში. ჩვენი მხრიდანაც ისეთი მოდელია მოფიქრებული, სახალხლო ენით რომ ვთქვათ, თუ შარზე არ ხარ, შეუძლებელია არ დათანხმდე", — აღნიშნა მდინარაძემ ჟურნალისტებთან.
გარდა ამისა, მამუკა მდინარაძემ განაცხადა, რომ მათ მომზადებულ მოდელში გათვალისწინებულია ისიც, რომ თუ პარტია არჩევნებში მხარდაჭერის 40 პროცენტზე ნაკლებს მიიღებს, მან ერთპიროვნულად მთავრობის ჩამოყალიბება ვერ შეძლოს.
ოპოზიციასა და ხელისუფლებას შორის დიპლომატების ორგანიზებული მოლაპარაკებები ოპოზიციონერ გიგი უგულავას დაკავების შემეგ ჩაიშალა. თბილისის ყოფილ მერსა და ოპოზიციის ერთ-ერთ ლიდერს პატიმრობაში ყოფნა ისევ 3 წლით, 2 თვითა და 8 დღით მოუწევს. საქმეზე, რომელზეც უგულავა რამდენიმე წლის წინ მსჯავრდებული იყო, გადაწყვეტილება უზენაესმა სასამართლომ დღეს, 10 თებერვალს გამოაცხადა.