დაუფიქრებლად ვთანხმდებით 40%-იან მხარდაჭერის სისტემას, ჩვენ 50%-ზე მეტის მიღებას ვგეგმავთ — მამუკა მდინარაძე
ფოტო: საქართველოს პარლამენტი
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი, მამუკა მდინარაძე ამბობს, რომ ქართული ოცნება საპარლამენტო არჩევნებზე 50%-ზე მეტი მხარდაჭერის მოპოვებას გეგმავს და ამიტომ, ოპოზიციის მიერ შემოთავაზებული 40%-იანი მხარდაჭერის სისტემას "დაუფიქრებლად" თანხმდებიან.
"ჩვენ არა თუ 40%-ის ფარგლებში, არამედ 50%-ზე მეტის მიღებას ვგეგმავთ. აქედან გამომდინარე ეს ჩვენთან დღის წესრიგში საერთოდ არ იდგა. მაგრამ რადგან ოპონენტები ამბობენ, რომ 40%-ზე მეტი მაინც ხომ უნდა ჰქონდეს მმართველ გუნდს, რომელსაც მთავრობის დაკომპლექტების პრეტენზია აქვს, კი ბატონო, ჩვენ ამაზე, ფაქტიურად, დაუფიქრებლად ვთანხმდებით", — განაცხადა მდინარაძემ.
უგულავას განაჩენის გამოცხადების შემდეგ ოპოზიციამ განაცხადა, რომ საარჩევნო სისტემაზე მთავრობასთან მოლაპარაკებას წყვეტს და საპროტესტო აქციები დაიწყება. მათი თქმით შემდგომ მოლაპარაკებას აზრი არ აქვს, თუ მმართველი გუნდი პოლიტპატიმრებს არ გაათავისუფლებს და ისეთ საარჩევნო მექანიზმს არ დათანხმდება, რომელიც 40%-ზე ნაკლები მხარდაჭერის მქონე პარტიას არ მთავრობის დაკომპლექტების საშუალებას არ მისცემს.