მხოლოდ პოლიციის ჩარევით პრობლემა ვერ მოგვარდება — ლომჯარია აქციებზე დაპირისპირებაზე
სახალხო დამცველი, ნინო ლომჯარია აღნიშნავს, რომ აქციებზე მმართველი გუნდისა და ოპოზიციის მხარდამჭერების დაპირისპირების პრობლემა მხოლოდ სამართალდამცველების ჩარევით ვერ მოგვარდება. მისივე თქმით, ამისთვის პოლიტიკური ნაბიჯების გადადგმაა საჭირო.
"ვფიქრობ, რომ ძალიან რთული ვითარებაა. არჩევნების მოახლოებასთან ერთად ეს ხდება ჩვენი ყოველდღიურობის ნაწილი... მნიშვნელოვანია, რომ გადაიდგას პოლიტიკური ნაბიჯები, რაც გულისხმობს პოლიტიკურ კონსენსუსს. საარჩევნო სისტემა ეს უნდა იყოს პოლიტიკური კონსენსუსის შედეგად მიღწეული სისტემა და არა ის სისტემა, რომელიც აწყობს ერთ ძალას და მით უმეტეს მმართველ ძალას", — აღნიშნავს ლომჯარია.
2 დეკემბერს ქართული ოცნების ახალგაზრდული ფრთის წევრებმა და პარტიის სხვა მხარდამჭერებმა ორბელიანის მოედანზე მიმდინარე კონცერტი დატოვეს და გადმოინაცვლეს ოფისთან, სადაც სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ და ფიზიკურად უსწორდებოდნენ მოძრაობა #სირცხვილიას, გაბედეს და შეცვალეს აქტივისტებს. აქტივისტები ამბობენ, რომ აგრესიული პირები მათ ესროდნენ შუშხუნებს, რომელიც ერთ-ერთ აქტივისტს თვალში მოხვდა. მათივე თქმით, დაშავდა 5 აქტივისტი.
ისინი მოუწოდებდნენ პოლიციას, რომ დაეკავებინათ აგრესიული პირები, თუმცა უშედეგოდ. აქტივისტები გინების პასუხად, ქართულ სიმღერებს მღეროდნენ.
აქცია "რამდენს ბედავთ" ოცნების ოფისთან მცხეთაში მომხდარი მოვლენების გასაპროტესტებლად დაიგეგმა, სადაც მოძრაობა გაბედეს აქტივისტებს ფიზიკურად გაუსწორდნენ ოცნების წევრები და მხარდამჭერები. გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ ერთ-ერთ წაქცეულ აქტივისტს სახეში ურტყამენ ფეხს. ორი დაზარალებული საავადმყოფოში გადაიყვანეს.