დისკომფორტი და უხერხულობა არ არის პრიორიტეტული — მამუკა მდინარაძე პარლამენტში შესვლაზე
ფოტო: გვანცა ნემსაძე / On.ge
ქართული ოცნების ვიცე-სპიკერი, მამუკა მდინარაძე პარლამენტში შესვლის საკითხზე ამბობს, რომ უხერხულობა და დისკომფორტი პრიორიტეტული არაა. ასე უპასუხა მან პოლიციის მიერ აგებული რკინის ჯებირების გავლის შემდეგ ჟურნალისტების კითხვებს.
"რადგან თქვენ ესე გგონიათ მე არ შეგისწორებთ. მე არ მგონია, რომ დისკომფორტი უხერხულობა ის საკითხებია, რომლებიც უნდა იყოს პრიორიტეტული მითუმეტეს სახელწიფოს და საქართველოს პარლამენტის ნორმალურ ფუნქციონირებასთან მიმართებით", — თქვა მამუკა მდინარაძემ.
მისი თქმით, დიალოგი და სუაბარი შეიძლება მას შემდეგ, რაც "ესენი დაეშვებიან მიწაზე" და მიხვდებიან, რომ მარგინალური მეთოდების გამოყენება არ არის შედეგიანი.
დღეს, 28 ნოემბერს პარლამენტთან აქცია იმართება. ოპოზიცია და სამოქალაქო აქტივისტები ცდილობენ დეპუტატები შენობაში არ შეუშვან. პარლამენტთან მობილიზებულია პოლიცია და ყველა შესასვლელთან რკინის ჯებირებია აღმართული. 26 ნოემბერს, გამთენიისას პარლამენტთან შეკრებილი აქტივისტები, ისევ სპეცრაზმისა და წყლის ჭავლის გამოყენებით დაშალეს. დაშავდა 3 ადამიანი, 28 კი დააკავეს. გასული 12 საათის განმავლობაში პოლიცია აქციის მონაწილეებს ხელს უშლიდა და ართმევდა შეშას და რკინის კასრებს, რომლითაც მათ ღამით გათბობა სურდათ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის ვერსიით, ეს იყო კანონის მოთხოვნების შესრულება. ამ შეზღუდვას გამოეხმაურა სახალხო დამცველიც. მან განმარტა, რომ მსგავსი შეზღუდვა კანონიერი არაა.