ბიძინა ივანიშვილის ბიზნესცენტრთან აქტივისტებმა ნაგვის ურნა მიიტანეს
ბიძინა ივანიშვილის ბიზნეს ცენტრთან აქტივისტებმა ნაგვის ურნა და ბოქლომი მიიტანეს. მათ აქცია-პერფორმანსი გამართეს და ადგილზე მიტანილი მაჟორიტარი დეპუტატების ფოტოები ურნაში ჩაყარეს.
აქციის მონაწილეები სტვენითა და შეძახილებით მივიდნენ სოლოლაკში და აცხადებენ, რომ "ბიძინა ივანიშვილი პოლიტიკურ სანაგვეზე უნდა გადააგდონ". ისინი აპირებენ ბოქლომი დაადონ ბიზნეს ცენტრის შესასვლელს, თუმცა ადგილზე მობილიზებულია პოლიცია, რომელიც გადაადგილებას უზღუდავს მომიტინგეებს.
დღეს, 21 ნოემბერს აქტივისტებმა თბილისის საქალაქო სასამართლოსთან გამართეს აქცია და იქ სცადეს შესასვლელზე ბოქლომი დაედოთ. ისინი სასამართლოში აპროტესტებენ მოისამართლე ვალერიან ფილიშვილის გადაწყვეტილებას, რომელმაც 18 ნოემბერს დაკავებულები ადმინისტრაციულ პატიმრობაში დატოვა.
აქტივისტებმა მანამდე ბოქლომი მთავრობის კანცელარიასაც დაადეს. საპატრულო პოლიციციის უფროსი, ვაჟა სირაძე აქციის მონაწილეებს ეუბნებოდა, რომ ბოქლომი შენობის გვერდითა მხარეს, იქ დაედოთ, "სადაც კარები არ არის".
მას შემდეგ, რაც ქართული ოცნების დეპუტატებმა პროპორციული საარჩევნო სისტემის კანონპროექტი ჩააგდეს, საქართველოს მასშტაბით სხვადასხვა ქალაქებში საპროტესტო აქციები იმართება. პროტესტის ფარგლებში პიკეტირებული იყო მთავარი საკანონმდებლო ორგანოც, რომლის შესასვლელებიც ხელისუფლებამ სპეცრაზმისა და წყლის ჭავლის გამოყენებით გახსნა.
ბოლო დღეების მოვლენები მოკლედ
ამჟამად პარლამენტის შენობა ბლოკირებული აღარ არის. აქციის მონაწილეები ამბობდნენ, რომ არ შეუშვებდნენ არც ერთ დეპუტატს. შესასვლელებში გაშლილი იყო კარვები და დააწყეს ტომრები, ევროპულმა საქართველომ ყველა შესასვლელ ჭიშკარს სიმბოლურად ბოქლომი დაადო.
ასევე, პიკეტი მოხსნეს პარლამენტის შესასვლელებს. აქციის დაშლისას მინიმუმ 37 ადამიანი დააკავეს. ამ ოპერაციის შემდეგ დეპუტატები პარლამენტში შევიდნენ და ბიუროს სხდომა გამართეს.
აქცია თბილისის ქუჩებში მას შემდეგ იმართება, რაც ბიძინა ივანიშვილის დაპირება არ შესრულდა. მმართველმა პარტიამ ჩააგდო საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტი, რომლითაც ქვეყანაში 2020 წლის არჩევნები სრულად პროპორციული წესით უნდა ჩატარებულიყო. მმართველი პარტიის ამ გადაწყვეტილებამ ოპოზიციური პარტიები საერთო მოთხოვნის ირგვლივ გააერთიანა. მოთხოვნას იზიარებენ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები და მოძრაობა ქვეყნის სამსახურში.