კახა კალაძე: მსგავსი მასშტაბის დესტაბილიზაციის დროს ძალის გადამეტება დამახასიათებელია
ფოტო: ანა ვახტანგაძე / On.ge
ქართული ოცნების აღმასრულებელი მდივანი კახა კალაძე აცხადებს, რომ პარლამენტის წინ მიმდინარე აქციაზე მიდიოდა მასობრივი ძალადობის ორგანიზება. კალაძის თქმით, პროცესები ემუქრებოდა სამოქალაქო მშვიდობასა და კონსტიტუციურ წესრიგს.
"ყველა ვთანხმდებით, რომ ძალის გამოყენება იყო უკიდურესი აუცილებლობით გამოწვეული და სრულად ლეგიტიმური", — თქვა კახა კალაძემ.
მისივე განცხადებით, შესაბამისი უწყებები მოახდენენ რეაგირებას იმ ცალკეულ შემთხვევებზეც, თუ კი ადგილი ჰქონდა ძალის გადამეტებას, რაც "დამახასიათებელია მსგავსი მასშტაბის დესტაბილიზაციის დროს პოლიციური ოპერაციებისთვის".
"ქართული ოცნება არის დემოკრატიული წესით არჩეული ხელისუფლება და იგი მაღალი დემოკრატული სტანდარტით გააგრძელებს ქვეყნის მართვას. ჩვენ არ მივცემთ საშუალებას და შესაძლებლობას პოლიტიკურ რევანშს მოწყურებულ ძალებს, საფრთხე შეუქმნან ქართული სახელმწიფოს მშვიდობიანი განვითარების პერსპექტივას", — განაცხადა პოლიტსაბჭოს სხდომის დასრულების შემდეგ კალაძემ.
პოლიტსაბჭოს სხდომის დასრულების შემდეგ ცნობილი გახდა, რომ ირაკლი კობახიძემ პარლამენტის თავმჯდომარის თანამდებობა დატოვა. კახა კალაძის განცხადებით, ეს გადაწყვეტილება ნიშნავს, რომ ქართული ოცნება ანგარიშვალდებულია საზოგადოების წინაშე.