ირაკლი კობახიძის გადადგომა დადასტურდა
ფოტო: საქართველოს პარლამენტი
ირაკლი კობახიძის მიერ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პოსტის დატოვება დადასტურდა. ამის შესახებ ქართული ოცნების პოლიტიკური საბჭოს სხდომის შემდეგ, პარტიის გენერალურმა მდივანმა კახა კალაძემ განაცხადა.
კახა კალაძის თქმით, ქართულ ოცნებას ამომრჩეველთან ანგარიშვალდებულების მაღალი სტანდარტი აქვს და ირაკლი კობახიძის მიერ თანამდებობის დატოვებაც, სწორედ, ამის მანიშნებელია.
"კიდევ ერთხელ ხაზგასმით გვინდა აღვნიშნოთ, რომ ეს გადაწყვეტილება არის საზოგადოების წინაშე არსებული მაღალი ანგარიშვალდებულების გამოხატულება და არა უპასუხისმგებლო, დესტრუქციული ძალების დღის წესრიგის გაზიარება. ამ ძალებს თავად აქვთ პასუხი გასაცემი, როგორც კანონის და საზოგადოების წინაშე იმ მასობრივი ძალადობის ორგანიზებისთვის, რომელსაც დილამდე ადევნებდა თვალს პირდაპირ ეთერში ქართული საზოგადოება", — განაცხადა კახა კალაძემ.
მან სიტყვით გამოსვლისას ხაზი გაუსვა ქართული პოლიციის როლს, რომელმაც კალაძის თქმით, "უმაღლესი თმენის ვალდებულება გამოიჩინა" და "ლეგიტიმური ძალა გამოიყენეს მხოლოდ უკიდურესად მძიმე ვითარებაში".
"ვითარებაში, როდესაც მიდიოდა მასობრივი ძალადობის ორგანიზება, რომელიც ემუქრებოდა სამოქალაქო მშვიდობასა და კონსტიტუციურ წესრიგს. ყველა ვთანხმდებით, რომ ძალის გამოყენება იყო უკიდურესი აუცილებლობით გამოწვეული და სრულად ლეგიტიმური", — თქვა კახა კალაძემ.
ბრიფინგზე ასევე ითქვა, რომ შესაბამისი უწყებები მოახდენენ რეაგირებას იმ ცალკეულ შემთხვევებზეც, თუ კი ადგილი ქონდა ძალის გადამეტებას, რაც "დამახასიათებელია მსგავსი მასშტაბის დესტაბილიზაციის დროს პოლიციური ოპერაციებისთვის".
"ქართული ოცნება არის დემოკრატიული წესით არჩეული ხელისუფლება და იგი მაღალი დემოკრატული სტანდარტით გააგრძელებს ქვეყნის მართვას. ჩვენ არ მივცემთ საშუალებას და შესაძლებლობას პოლიტიკურ რევანშს მოწყურებულ ძალებს, საფრთხე შეუქმნან ქართული სახელმწიფოს მშვიდობიანი განვითარების პერსპექტივას", — განაცხადა პოლიტსაბჭოს სხდომის დასრულების შემდეგ კალაძემ.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის გადადგომას პარლამენტის წინ აქციის მონაწილეები, ასევე ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლები ითხოვდნენ. აქციის მონაწილეების პოზიციით, რუსი დეპუტატების საქართველოში ვიზიტი და პლენარულ სხდომათა დარბაზში სესიის გამართვა, სწორედ, პარლამენტის თავმჯდომარის პასუხისმგებლობაა. ირაკლი კობახიძე გუშინ, 20 ივნისს გამოეხმაურა მისი გადადგომის მოთხოვნას და თქვა, რომ არსად წასვლას არ აპირებს. ის აზერბაიჯანში იმყოფებოდა ვიზიტით, რომელიც არ შეწყვიტა. დღეს, 21 ივნისს კი ვიზიტის შეწყვეტასთან ერთად თანამდებობის დატოვებაც მოუწია
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარედ ირაკლი კობახიძე 2016 წლის 18 ნოემბერს აირჩიეს. ის პარტია ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველოს, აღმასრულებელი მდივანი და პოლიტიკური საბჭოს წევრია 2015 წლიდან.
პარლამენტის წინ აქციის დაშლის დროს 240 ადამიანი დაშავდა, მათგან 80 სამართალდამცავია. ჯანდაცვის სამინისტროს თქმით, ამ დრომდე კლინიკაში 102 პაციენტი რჩება. ერთის მდგომარეობა მძიმეა, ორს კი თვალი ამოაჭრეს.
სამართალდამცავებმა მოქალაქეების წინააღმდეგ რეზინის ტყვიები, ცრემლსადენი გაზი და წყლის ჭავლი გამოიყენეს. დაშავებულია ათეულობით მოქალაქე, ორს თვალი აქვს დაკარგული. დაკავებულების ზუსტი რაოდენობა უცნობია.