თვითმფრინავში ძალით ჩამსვეს - მიხეილ სააკაშვილის პირველი კომენტარი პოლონეთიდან
საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის განცხადებით, ის ძალის გამოყენებით ჩასვეს თვითმფრინავში და უკრაინიდან პოლონეთში გააფრინეს. ოდესის ყოფილმა გუბერნატორმა დაკავების დეტალებზე პოლონეთიდან, ჟურნალისტებთან სატელეფონო კომენტარში ისაუბრა:
"კაფეში შემოვარდნენ, ავტობუსში ჩამსვეს. ცდილობდნენ ჩემთვის თვალები აეხვიათ და ხელები შეეკრათ. მანქანაში ჩამსვეს და დიდი ხანი იტრიალეს კიევში. ბორისპოლის აეროპორტში მივედით და თვითმფრინავის მოსვლის შემდეგ ხელები დამიჭირეს და უხეშად, ძალის გამოყენებით ჩამსვეს მასში."
მიხეილ სააკაშვილის თქმით, მის წინააღმდეგ აღძრული საქმე სრული სიცრუეა და მას არ უცდია სახელმწიფო გადატრიალების მოწყობა. მისი განცხადებით, პუტინს, პოროშენკოს და ივანიშვილს მისი მოშორება უნდათ, თუმცა, განვითარებული მოვლენები ამტკიცებს მათ სისუსტეს. აქედან გამომდინარე, მან მოუწოდა მომხრეებს ჰქონდეთ მშვიდი რეაგირება, გამოიყენონ ოპონენტის სისუსტეები და ისინი აუცილებლად გაიმარჯვებენ.
სააკაშვილი რამდენიმე საათის წინ, უკრაინაში რესტორანში დააკავეს. თავდაპირველად უცნობი იყო ვინ დააკავა ოდესის ყოფილი გუბერნატორი. მოგვიანებით, უკრაინის საზღვრის სამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ მისი რეადმისიის შესახებ გადაწყვეტილება საიმიგრაციო სამსახურთან ერთად მიიღო. ოფიციალურ განცხადებაში ნათქვამი იყო, რომ მიხეილ სააკაშვილს დააბრუნებენ იმ ქვეყანაში, რომლიდანაც არალეგალურად შემოვიდა.
დაკავებიდან რამდენიმე წუთში, მისი პარტიის, ახალი ძალების მოძრაობის წევრებმა მხარდამჭერებს მოუწოდეს ჟულიანის და ბორისპოლის აეროპორტებთან ბლოკპოსტები შექმნათ, გადაეკეტათ კიევიდან გასასვლელი გზები და შეემოწმებინათ ყველა საეჭვო ავტოტრანსპორტი იმისთვის, რომ მიხეილ სააკაშვილის ქვეყნიდან დეპორტაცია არ დაეშვათ. თუმცა, როგორც უკრაინული მედია იტყობინება, სააკაშვილი ჩარტერული რეისით გააფრინეს.
ოდესის ყოფილ გუბერნატორს, მიხეილ სააკაშვილს უკრაინის მოქალაქეობა პრეზიდენტ პოროშენკოს გადაწყვეტილებით 26 ივლისს, ამერიკაში ვიზიტისას ჩამოერთვა.
10 სექტემბერს სამართალდამცავების წინააღმდეგობის მიუხედავად უკრაინის ტერიტორიაზე მყოფმა სააკაშვილის მხარდამჭერებმა კორდონი გაარღვიეს და სააკაშვილი უკრაინის ტერიტორიაზე გადაიყვანეს. ამ ფაქტთან დაკავშირებით უკრაინაში გამოძიება მიმდინარეობდა.
პირველად სააკაშვილი 5 დეკემბერს დააკავეს, მაშინ როდესაც გენერალური პროკურატურა და უსაფრთხოების სამსახური, საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის ბინას ჩხრეკდა. ჩხრეკის გამო ის შენობის სახურავზე ავიდა და გადმოხტომით იმუქრებოდა. დაკავებიდან რამდენიმე წუთის შემდეგ მიხეილ სააკაშვილი მისმა მხარდამჭერებმა ბლოკირებული მიკროავტობუსიდან გაათავისუფლეს.
9 დეკემბერს, მეორედ დაკავების შემდეგ მიხეილ სააკაშვილმა უვადო შიმშილობა გამოაცხადა. დაკავებიდან მეორე დღეს, კიევში პეტრო პოროშენკოს იმპიჩმენტისა და სააკაშვილის მხარდასაჭერი მარში გაიმართა. კიევის სასამართლომ მიხეილ სააკაშვილი სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლა. ამით სასამართლომ პროკურატურის შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა - პროკურორებმა ოდესის ყოფილი გუბერნატორისთვის ელექტრონული სამაჯურით შინაპატიმრობის შუამდგომლობა დააყენეს.
პროკურატურამ გადაწყვეტილება გაასაჩივრა. სააპელაციო სასამართლომ მიხეილ სააკაშვილს შინაპატიმრობა მიუსაჯა. მოსამართლის განცხადებით, საღამოს 22 საათიდან დილის 7 საათამდე საქართველოს მესამე პრეზიდენტს გადაადგილება ეკრძალება.