არ შეიძლებოდა უპასუხოდ დატოვება, ევროპულ ღირებულებებთან პრინციპულად შეუთავსებელია — თალაკვაძე კუბილიუსის წერილზე
ფოტო: არჩილ თალაკვაძე / FB
პარლამენტის თავმჯდომარე, არჩილ თალაკვაძე ამბობს, რომ ევროპარლამენტარ, ანდრიუს კუბილიუსის წერილის უპასუხოდ დატოვება არ შეილძებოდა, რადგან მისი შინაარსი ევროპულ ღირებულებებთან პრინციპულად შეუთავსებელია.
მისი თქმით, საქართველოს მართლმსაჯულების სისტემა არის ევროპაში 16 ყველაზე დამოუკიდებელ და თავისუფალ სასამართლო სისტემას შორის.
"ერთი მხრივ, წინა განცხადებებში გვეუბნებოდა, რომ სასამართლო უნდა იყოს დამოუკიდებელი პოლიტიკური ჩარევისგან და ახლა წერილში მოგვმართავს მოთხოვნით, რომ გავათავისუფლოთ ადამიანი, რომელზეც გადაწყვეტილებას მხოლოდ მართლმსაჯულება იღებს და არა პოლიტიკური პარტია, მთავრობა ან პარლამენტი" — განაცხადა თალაკვაძემ იმედის ეთერში.
ევროპარლამენტარმა ანდრიუს კუბილიუსმა საქართველოს პრეზიდენტს, პრემიერმინისტრსა და პარლამენტის თავმჯდომარეს წერილით მიმართა. ის მოუწოდებს ხელისუფლებას ოპოზიციასთან 8 მარტს მიღებული შეთანხმება შეასრულოს.
კუბილიუსი წერილში გამოყოფს გიგი უგულავას, ირაკლი ოქრუაშვილისა და გიორგი რურუას საქმეებს და ამბობს, რომ მათი დაკავება კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს მხარეების მიერ მიღწეულ შეთანხმებას.
"გლობალური პანდემიიდ გამო არაერთი გამოწვევის მიუხედავად, ევროპარლამენტარებს სჭირდებათ მკაფიო მტკიცებულება, რომ შეთანხმება შესრულდება. რომ მიღწეულია პროგრესი, რათა უზრუნველყოფილი იყოს აუცილებელი პირობები 2020 წლის არჩევნების თავისუფლად და სამართლიანად ჩასატარებლად", — წერს ანდრიუს კუბილიუსი.