ფოთის ყოფილ მერს სასამართლომ 8-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა
ფოთის ყოფილ მერს, ირაკლი კაკულიას ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ 8-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. გადაწყვეტილება მოსამართლე შოთა ბიჭიამ მიიღო.
როგორც კაკულიას ადვოკატმა ჟურნალისტებთან განაცხადა, ისინი სასამართლოს გადაწყვეტილება არის დაუსაბუთებელი და აპირებენ ეს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრონ.
"ზუგდიდის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის, შოთა ბიჭიას მიღებული გადაწყვეტილება არის სრულიად უკანონო და დაუსაბუთებელი. შემიძლია აქვე ვთქვა, რომ ის პიროვნულად არის შურისმაძიებელი. მხოლოდ ამ ირიბი მოწმის ჩვენებით თუ შესაძლებელი იყო ქრთამის დამტკიცება, ეს არის გაუგონარი ფაქტი, რასაც, რა თქმა უნდა, ჩვენ გავასაჩივრებთ ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში და შოთა ბიჭიას მიერ მიღებულ უკანონო გადაწყვეტილებას აუცილებლად გავაუქმებთ", — ამბობს ის.
ირაკლი კაკულია, სხვა პირებთან ერთად, 2019 წელს დააკავეს. ის მაშინ ფოთის საკრებულოს თავმჯდომარე იყო, გამოძიება კი მერობის პერიოდში თანხების გაფლანგვას ედავება. ის ფოთის მერი 2014 წლიდან იყო. პროკურატურის ინფორმაციით, ირაკლი კაკულიამ ფოთის მერობის დროს მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთი სამსახურის ყოფილ უფროსთან ერთად კომპანია კუნძულის დირექტორს უპირატესობა მიანიჭა, რის გამოც სახელმწიფოს კანონიერი ინტერესები დაირღვა.
ირაკლი კაკულიას, მუნიციპალიტეტის ერთ თანამშრომელსა და კომპანია კუნძულის დირექტორს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან თანხების უკანონოდ დაუფლების საქმეზე ბრალი 2019 წლის 11 დეკემბერს წარედგინა.
გამოძიების განმარტებით, ფოთის თეატრის მშენებლობის სამუშაოების შესრულების დროს საჯარო მოხელეებმა ყალბად დამზადებული მიღება-ჩაბარების აქტებით, თითქოსდა სამუშაოებმა 9 102 139 ლარი შეადგინეს, სამუშაოები ჩათვალეს შესრულებულად და ჩაიბარეს, მაშინ როდესაც რეალურად შესრულებული იყო 359 222 ლარით ნაკლები სამუშაო.