უკრაინის გადაწყვეტილებაში ვერ ჩავერევით, ზედმეტ გაჭიფხვას და გამოჭიფხვას ჯობია, შეეგუონ — ვაშაძე ქართულ ოცნებას
ფოტო: გვანცა ნემსაძე / On.ge
ახალი საქართველოს თავმჯდომარე, გიორგი ვაშაძე გიორგი ვაშაძე ამბობს, რომ ქართული ოცნება მიხეილ სააკაშვილის რეფორმების საბჭოს კომიტეტის თავმჯდომარედ დაინიშვნას უნდა შეეგუოს.
მისი თქმით, სააკაშვილის დანიშვნა უკრაინის სუვერენული გადაწყვეტილებაა და ამაში ვერ ჩაერევიან.
"ქართული ოცნება სამარცხვინოდ იქცევა, როგორც ყოველთვის. მე მათ ვურჩევდი, რომ მოდი, მივხედოთ ჩვენს ქვეყანას, უამრავი გაჭირვებული ადამიანია, რომელსაც შემოსავალი არ აქვს. მიხეილ სააკაშვილი თავის გზას მოძებნის, ეს არის უკრაინის სუვერენული გადაწყვეტილება, ამ გადაწყვეტილებაში ვერ ჩავერევით ვერანაირად და ზედმეტ გაჭიფხვას და გამოჭიფხვას ჯობია, რომ შეეგუონ ამ ვითარებას და ადეკვატურად უპასუხონ, ანუ, გააგრძელონ ჩვეულებრივი, დიპლომატიური ურთიერთობა. მით უმეტეს, საკვების კრიზისი დგება ახლა და უკრაინა არის ბეღელი მთელი მსოფლიოსთვის ხორბლის თვალსაზრისით", — განაცხადა რუსთავი 2-თან ვაშაძემ.
8 მაისს ცნობილი გახდა, რომ რეფორმების აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობაზე მიხეილ სააკაშვილის დანიშვნის შემდეგ უკრაინაში საქართველოს ელჩს კონსულტაციებისთვის გამოიძახებენ. ამის შესახებ საგარეო საქმეთა მინისტრმა, დავით ზალკალიანმა განაცხადა.