უკრაინაზე რუსეთის საფრთხის გათვალისწინებით, საქართველოს სამხედრო და ეკონომიკური დახმარება უნდა გავუზარდოთ — კინზინგერი
ამერიკელი კონგრესმენის, საქართველოს მეგობართა ჯგუფის თანათავმჯდომარის, ადამ კინზინგერის განცხადებით, რუსეთისგან უკრაინასთან დაკავშირებული საფრთხის გათვალისწინებით, საქართველოზე სამხედრო და ეკონომიკური დახმარება უნდა გაზარდონ.
"გვქონდა სასიამოვნო შეხვედრა ჩვენი კარგი მოკავშირის, საქართველოს დელეგაციასთან. რუსეთისგან უკრაინასთან დაკავშირებით საფრთხის გათვალისწინებით, ჩვენ უნდა გავუორმაგოთ საქართველოსთვის სამხედრო და ეკონომიკური დახმარება. საქართველოს 1/3 ოკუპირებულია რუსეთის მიერ", — წერს ის ტვიტერზე.
6 დეკემბერს The Washington Post-მა აშშ-ის დაზვერვის სამსახურიდან მოპოვებულ დოკუმენტებზე დაყრდნობით ინფორმაცია გაავრცელა, რომ რუსეთი უკრაინაზე მასობრივ თავდასხმას 175 000 სამხედროს მონაწილეობით გეგმავს. ამ ცნობების თანახმად, კრემლს ფართომასშტაბიანი შეტევა მომავალი წლის დასაწყისისთვის სურს.
აღსანიშნავია, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი, ჯო ბაიდენი და რუსეთის პრეზიდენტი, ვლადიმერ პუტინი 7 დეკემბერს ვიდეოშეხვედრას გამართვენ, სადაც უკრაინაში არსებულ დაძაბულ ვითარებას განიხილავენ. ბაიდენი უკრაინის საზღვარზე რუსეთის სამხედრო მოქმედებებზე აშშ-ის შეშფოთებას გაუსვამს ხაზს და უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ მხარდაჭერას კიდევ ერთხელ დაადასტურებს.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტრომ ნოემბრის დასაწყისში განაცხადა, რომ მის საზღვართან დაახლოებით, 90 000 რუსი ჯარისკაცი გადაისროლეს. უკრაინის საზღვართან რუსეთის ახალი სამხედრო მობილიზაციის შესახებ გავრცელებული ცნობების ფონზე, აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა კრემლი 10 ნოემბერსაც გააფრთხილა.