მომავალშიც თუ ასე გაგრძელდა, რიგგარეშე არჩევნებით დასრულდება — კახა ოქრიაშვილი
ფოტო: პრემიერმინისტრის პრესსამსახური
ქართული ოცნების მაჟორიტარი დეპუტატის, კახა ოქრიაშვილის თქმით, თუ პოლიტიკური პროცესები მომავალშიც ასე განვითარდება ის რიგგარეშე არჩევნებით დასრულდება. ამის შესახებ დეპუტატმა პარლამენტში შესვლამდე მედიასთან ისაუბრა.
"მე ვიღებ პასუხისმგებლობას ჩემს ქმედებებზე. მე მხარს ვუჭერ მაჟორიტარულ საარჩევნო სისტემას, აგრეთვე საპრეზიდენტო მმართველობას, ეს არის ჩემი ჩამოყალიბებული ხედვა და მე პასუიხსმგებელი ვარ ჩემს ხედვებზე. სამწუხარო პოლიტიკური პროცესები განვითარდა, თუ ეს პროცესები ამგვარად განვითარდა მომავალშიც ვფიქრობ, რომ დასრულდება რიგარეშე არჩევნებით", — თქვა კახა ოქრიაშვილმა.
ჟურნალისტის კითხვას იღებს თუ არა პასუხისმგებლობას იმ პროცესებზე, რაც ახლა მიმდინარეობს ოქრიაშვილმა თქვა, რომ ის დეპუტატია და ეს კითხვა შსს-ს წარმომადგენლებს უნდა დაუსვან.
20 ივნისის მოვლენების შემდეგ დეპუტატი კახა ოქრაშვილი ვადამდელ საპარლამენტო არჩევნებს ითხოვდა და ფიქრობდა, რომ ყველა, ვინც პასუხისმგებელი იყო ფორუმის ამ სახით დაგეგმვასა და წარმართავზე, უნდა წასულიყო როგორც საქართველოს პარლამენტის მმართველი უმრავლესობიდან, ასევე პოლიტიკიდან.
დღეს, 26 ნოემბერს, გამთენიისას პარლამენტთან შეკრებილი აქტივისტები, ისევ სპეცრაზმისა და წყლის ჭავლის გამოყენებით დაშალეს. გასული 12 საათის განმავლობაში პოლიცია აქციის მონაწილეებს ხელს უშლიდა და ართმევდა შეშას და რკინის კასრებს, რომლითაც მათ ღამით გათბობა სურდათ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის ვერსიით, ეს იყო კანონის მოთხოვნების შესრულება. ამ შეზღუდვას გამოეხმაურა სახალხო დამცველიც. მან განმარტა, რომ მსგავსი შეზღუდვა კანონიერი არაა.
ბოლო რამდენიმე საათის განმავლობაში დაკავებულების რაოდენობა უცნობია. On.ge ამ მონაცემების გადამოწმებას უშედეგოდ ცდილობს. იმის მიუხედავად, რომ სამართალდამცავებმა პარლამენტის ორი დეპუტატი წაიყვანეს, შსს-ს ვერსიით, ეს დაკავება არ იყო. ახლა გიგა ბოკერიაც და თენგიზ გუნავაც თავისუფალია.
აქციის დაშლის შემდეგ ოპოზიციამ და სამოქალაქო აქტივისტებმა პროტესტი ახალი ფორმა "მაინც დაგაბოქლომებთ" დაიწყეს. ისინი სხვადასხვა ადმინისტრაციულ შენობებს ბოქლომებს ადებენ. პროტესტის მონაწილეებმა სიმბოლურად უკვე "დააბოქლომეს" პროკურატურა, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, მთავრობის კანცელარია. ასევე, ისინი ბოქლომს ადებენ მაჟორიტარი დეპუტატების ოლქებს.
ოპოზიციამ და მათმა მხარდამჭერებმა აჭარის უმაღლესი საბჭოს ჭიშკარზე ბოქლომი ჩამოკიდეს. გარდა ამისა, ბოქლომები დაადეს პარლამენტის თავმჯდომარის, არჩილ თალაკვაძისა და დეპუტატ მიხეილ ყაველაშვილის ბიუროს ოფისებს. "დაბოქლომებულია" ასევე მთავრობის კანცელარია, პროკურატურა და პრეზიდენტის რეზიდენცია.